Sporti

Lajm i madh: Futbollisti i Kosovës mposht koronavirusin

Valdrin Mustafa e ka kaluar koronavirusin. Reprezentuesi i ri kosovar pas disa ditësh qëndrim nën izolim bashkë me familjen e tij, duke i respektuar udhëzimet e mjekëve ne Gjermani, ka arritur ta kalojëe me sukses virusin e rrezikshmen qe po kanos jeten e njerezve neper bote. Sot kryetari i FFK...
Lajme

7 mijë teste për koronavirus vijnë në Kosovë

Rreth 7 mijë teste të reja që shërbejnë për të testuar pacientët që dyshohen se janë infektuar me coronavirus (COVID-19), kanë arritur në Kosovë. Materialet tanimë janë në Kosovë dhe ato mund të shrytëzohen nga Instituti Kombëtar Shëndetësor Publik. Në përgjigje thuhet se edhe pa këto teste, IKSHP ka pasur...
Lajme

Autorizohen dy ilaçe të reja në Itali, për t’u përdorur për shërim nga Koronavirusi

Në Itali, është dhënë autorizimi i përdorimit të mjekimeve kundër malarjes dhe ilaçeve kundër AIDS-it të njohur si lopinavir / ritonavir, danuravir / cobicistat, darunavir, ritonavir për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga Infeksioni SARS-CoV2. Ilaçet vendosen plotësisht në Shërbimin Kombëtar të Shëndetit për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga...
Lajme

Kosnett te Thaçi, ja çka i tha për qeverinë e re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci është takuar sot me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate për media të nisur nga presidenca. Në njoftim thuhet se Thaci ka diskutuar me Kosnett lidhur me përpjekjet e vazhdueshme të institucioneve të Kosovës për ta luftuar...
Lajme

Të dielën ndërrohet ora

Nga e diela fillon llogaritja verore e kohës. Natën mes të shtunës dhe të dielës akrepat e orës do të zhvendosen për një orë përpara, që do të thotë se në vend dy ora do të jetë tre. xLlogaritja verore e kohës përfundon më 25 tetor në orën 3 pas...
Lajme

Edhe Kryeministri britanik i infektuar me koronavirus

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson me anë të një video incizimi të postuar në rrjetin social Twitter, ka njoftuar se pas testimeve ka dalur pozitiv me koronavirus. Kryeministri britanik ka shkruar se pas testimit është vetizoluar dhe do të drejtojë qeverinë në formë digjitale. “Përgjatë 24 orëve të...
1 2 3 52
Page 1 of 52