Lajme

Zgjedhet Avokati i ri i Popullit

Kuvendi i Kosovës e ka zgjedhur Naim Qelajn Avokat të Popullit. Për zgjedhjen e Qalajt në këtë pozitë kanë votuar pro 69 deputetë, pesë kundër dhe tre kanë abstenuar. Qelaj nuk ia kishte arritur t’i merrte votat e duhura në seancën e kaluar për marrjen e pozitës së Avokatit të...
Lajme

Gjendje lufte, Turqia paralajmëron Armeninë

Ministri i jashtëm turk ka folur së fundmi rreth përleshjes mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, që së fundmi duket se ka eskaluar në një luftë me dy shtetet që kanë shpallur gjendje lufte dhe kanë kërkuar mobilizim ushtarak, transmeton Gazeta Metro. Sipas ministrit turk, Armenia ka kaluar kufijtë dhe kështu do...
Lajme

Dimri vie herët në Kosovë, bie bora e parë në këto male

Dimri duket se këtë vit do të trokasë më shpejt. Dimri duket se këtë vit do të trokasë më shpejt.. Bora e parë e këtij viti zbardhi majat e Gjalicës, Koretnikut por edhe malet e Sharrit e të Rugovës në Kosovë. Megjithëse në sasi të pakët, bora zbriti pas mesnate...
Lajme

Qeveria jep lajmin e mirë për bizneset, këto janë kriteret

Në mbledhjen e sotëm të Qeverisë së Kosovës janë ndarë 87 milionë euro në kuadër të fondit për rimëkëmbje ekonomike. Nga kjo shumë, 60 milionë euro do të mbështeten bizneset varësisht nga numri i të punësuarve që kanë, shkruan arbresh.info. “Mbi këto kritere do t’i ndajmë këto mjete si subvencionim...
Lajme

Vazhdojnë përplasjet Armeni-Azerbajxhan, rritet numri i viktimave

Përplasjet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për territorin e diskutueshëm të Nagorni-Karabakut kanë vazhduar edhe brenda natës. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lajmi u konfirmua nga ministria e mbrojtjes në Armeni, derisa autoritetet e Azerbajxhanit deklaruan se pala tjetër bombardoi qytetin e Terterit. Tensionet midis dy republikave ish-sovjetike vijnë pas...
Lajme

Ndalohen gjashtë persona dhe bëhen dy kërkesa për paraburgim

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar për 48 orë gjashtë persona, si dhe ka bërë dy kërkesa për caktimin e paraburgimit të dy personave. Prokuroria Themelore në Prishtinë, gjatë 24 orëve të fundit, ka ndaluar dy persona të dyshuar, si dhe ka paraqitur një...
Lajme

Përfundon intervistimi i ish-komandantit të UÇK-së, ja vendimi i Speciales

Ka përfunduar intervistimi i ish-komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Agim Çeku në Prokurorinë e Specializuar në Hagë. Këtë e konfirmoi për IndeksOnline, avokati i Agim Çekut, Artan Qerkini. “Z.Çeku është paraqitur para Prokurorit sot me datën 28.09.2020. Intervistimi i tij ka përfunduar. Kjo është e tëra që mund...
Lajme

Moment qesharak gjatë mbledhjes së Qeverisë, protagoniste Dumoshi

Një moment qesharak ka ndodhur sot gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, ndërsa protagoniste u bë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. Teksa po e prezantonte draft-memorandumin e bashkëpunimin ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë për themelimin e ligës së përbashkët në basketboll, disa zyrtarë të kabinetit qeveritar po diskutonin...
1 837 838 839 840 841 1 143
Page 839 of 1143