Lajme

Disa arsimtarë dhe nxënës rezultuan pozitivë me Covid-19, mbyllet një shkollë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se situata me koronavirus në shkollën “Mustafë Venhari” në Vushtrri nuk është e mirë. Disa arsimtarë e nxënës kanë rezultuar pozitivë. Përmes një postimi në Facebook, Zemaj thotë duke pasur parasysh hulumtimin aktiv epidemiologjik dhe mbikëqyrjen e situatës epidemiologjike, IKSHPK’ja ka bërë testimin e...
Lajme

Vjehrri ngacmon seksualisht nusen, pastaj rrihet nga burri

Janë arrestuar dy persona në Pejë, për ngacmim seksual dhe për dhunë në familje. Në këtë rast vjehrri kishte ngacmuar seksualisht renë, kurse djali e kishte rrahur gruan e tij. Lajmin e ka konfirmuar prokurori i rastit Ersan Qavolli. “ Po jonë arrestuar dy të dyshuarit. I biri është arrestuar...
Lajme

Hakerët ia deaktivizojnë kompjuterët një spitali, vdes një grua

Një grua në Gjermani është bërë viktima e parë e sulmeve kibernetike ndaj institucioneve shëndetësore pasi një spital nuk mundi ta pranonte atë për trajtim shkaku i sulmit të hakerëve ndaj sistemit kompjuterik. Prokurorët gjermanë të premten i hapën hetimet për vrasje pas këtij incidenti që ndodhi në qytetin Dusseldorf,...
Lajme

Dy shtëpi banimi përfshihen nga zjarri, lëndohet një zjarrfikës

Dy shtëpi banimi në fshatin Carrallukë të Malishevës janë përfshirë sot nga zjarri. Në përpjekje për të shuar zjarrin, lëndime të lehta trupore ka marrë një zjarrfikës, raporton Express. Rastin për Gazetën Express e ka konfirmuar Drejtori i Policisë për Rajonin e Gjakovës, Lumni Graisha. Graishta ka thënë se shkaktar...
Lajme

Virologu gjerman paralajmëron: Ja edhe sa gjatë duhët të mbajmë maska

Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë. DW: Dhe sa kohë do të na duhet të jetojmë me pandeminë e koronës? Christian Drosten: Është e vështirë të bësh prognoza globale. Në...
Lajme

Kështu duket Karaçeva pas aksionit të mbrëmshëm të policisë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Eman Rrahmani ka postuar disa fotografi nga shembja e objekteve ilegale në Karaçevë pas ndërhyrjes së policisë në këtë zonë. Ai ka thënë se angazhimi qytetar ka nxitur aksionin e mbrëmshëm, dhe bashkë me kazinot duhet të largohet edhe qeveria, raporton Gazeta Express. “Deri dje qendër...
Lajme

Vdes mësuesi i njohur

Gjilan – Sot, në moshën 86 vjeçare ndërroi jetë veterani i arsimit, mësues Taib Fehmi Sylejmani! Mësuesi Taib lindi në Përlepnicë me 24.05.1934! Në vitin 1950 mbaroi progjimnazit në Gjilan! Më 01.10. 1950, filloi punën si mësues në Muçibabë të Gjilanit, deri në vitin 1953! Njëherit, mësuesi Taib organizoi kurse...
1 596 597 598 599 600 867
Page 598 of 867