archive26 Maj, 2023 - 23:34

Lajme

QUINT-i thirrje Kosovës që të zmbrapsen menjëherë nga veriu

Franca, Italia, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje autoriteteve të Kosovës të “zmbrapsen menjëherë” nga veprimet në veri të vendit. Të premten në mesditë, mes tensionesh, kryetarët e rinj të tri komunave në veri të Kosovës – Leposaviq, Zveçan dhe Zubin-Potok –...
Lajme

Besoni apo jo, Sveçla i reagon Departamentit amerikan: Cilësimi i veprimeve të Policisë si “të dhunshme”, “ftesë” për sulm nga Radojçiqi

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i ka reaguar Departamentit Amerikan të Shtetit. Sipas Sveçlës etiketimi i veprimeve të ligjshme të policisë si “të dhunshme” dhe operacionit të saj si “dhunë”, është “ftesë” për Radojçiqin për të sulmuar policët e Kosovës. “Cilësimi i veprimeve të ligjshme dhe të civilizuara...
Interesante

Sipas legjendës, kur Genghis Khan vdiq në vitin 1227 në atë që sot është Kina veriore, ndjekësit e tij donin ta mbanin vdekjen të fshehtë nga armiqtë e mongolëve

Kështu, teksa grupi që shoqëronte trupin kthehej në Mongoli, ata vranë çdo person që u dilte para rrugës – më shumë se 20000 – kështu që lajmi për vdekjen nuk do të përhapej. Më pas, kur e varrosën, ata ose riorientuan një lumë për të mbuluar vendin e varrimit, ose...
Lajme

Daçiq flet përçart: Kurrë nuk do ta japim Kosovën

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ka folur në tubimin e sotëm të partisë së Aleksandar Vuçiqit në Beograd. Ai gjatë fjalimit ka përmendur edhe incidentet e sotme në veri të Kosovës, ku policia u përballë me huliganët serbë që nuk lejonin kryetarët e komunave të hynin në zyret e...
1 2 3 5
Page 1 of 5