archive9 Maj, 2023 - 12:32

Lajme

Kosova s’ka punëtorë as për “ilaç”

Mungesa e punëtorëve çdo ditë e po bëhet më evidente. Ekipi i lajmi.net gjatë ditës së sotme qëndroi në shumicën e lagjeve të kryeqytetit, për të parë nga afër numrin e punëtorëve ekzistues dhe atyre që kërkohen. Një prej arsyeve është fakti se thuhet që në Rrugën B, ka punëtorë...
Lajme

Arrestohet fenomeni Hasbulla, zbulohet arsyeja

Hasbulla Magomedov është kthyer në një fenomen interneti vitet e fundit. Videot e tij vazhdojnë të bëhen virale kudo në botë. 20-vjeçari nga republika ruse e Dagestanit ka miliona ndjekës në kanalet e tij në rrjetet sociale. Por së fundi personazhi i famshëm ka patur problem me ligjin dhe është...
Lajme

Gjermanisë do t’i mungojnë miliona punëtorë

Ekspertët besojnë se shumë më pak punëtorë do të jenë të disponueshëm në Gjermani në dekadat e ardhshme. Si mund të zgjidhet problemi? Sipas parashikimeve të ekspertëve, numri i njerëzve në tregun gjerman të punës deri në vitin 2060 do të ulet ndoshta nga 45.7 në 40.4 milionë. Sipas Institutit...
Lajme

Hoti: Vendimet e Qeverisë Kurti janë tipike të sistemeve komuniste

Ish-kryeministri Avdullah Hoti thotë se projektligji për themelimin e Fondit Sovran paraqet hap konkret drejt vendosjes të ekonomisë së komanduar, i cili sistem ka dështuar. Hoti vlerëson se vendimet e dy viteve të kaluara janë tipike të sistemeve komuniste. Shkrimi i plotë: Projekligji per themelimin e Fondit Sovran paraqet hap...
1 2 3 4
Page 3 of 4