archive3 Shkurt, 2023 - 23:12

Lajme

Escobar për Vuçiqin: Është i gatshëm ta pranojë planin e BE

Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit, Gabriel Escobar, ka shpjeguar komentin e Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, pas bisedës telefonike që pati me presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Escobar e pyet nga Pavlovic Today se çfarë konsiderojnë SHBA-të një “angazhim konstruktiv”. “Ata janë të gatshëm të marrin në konsideratë çdo pikë të marrëveshjes....
Interesante

Sa karburant harxhon një aeroplan për një udhëtim?

Një motor reaktiv, si ata që përdoren në aeroplanët komercialë, djeg më shumë se një litër karburant në sekondë. Në përgjithësi, për të llogaritur se sa është konsumuar gjatë një fluturimi, duhet të merret parasysh distanca e përshkuar nga aeroporti. Fluturimet e shkurtra kanë konsum proporcionalisht më të lartë të...
Lajme

SHBA përfshihet nga stuhi vdekjeprurëse dimri, tetë të vdekur

Një stuhi e acartë ka lënë të paktën tetë persona të vdekur në jug të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ka lënë mbi 500,000 njerëz pa energji elektrike në Teksas, Arkansas, Tenesi dhe Misisipi. Stuhia ka detyruar linjat ajrore amerikane të anulojnë mijëra fluturime, me mbi 700 anulime vetëm...
Lajme

Escobar: S’ka mënyrë për t’iu shmangur Asociacionit, nuk është marrëveshje ndërmjet Kurtit dhe Serbisë

“Politika jonë ka qenë kaherë e qartë. Mbështesim në plotëni Dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Për neve, njohja e ndërsjellë duhet të jetë qëllim përfundimtar, e rëndësishme. Ne besojmë se të gjitha shtetet e rajonit duhet ta njohin njëri tjetrin, duhet...
Biznes

Lajm i mirë/ Bie çmimi i naftës në Kosovë

Çmimet e naftës në Kosovë kanë rënë për rreth pesë centë më lirë, krahasuar me çmimet në treg javën e kaluar. Ka renë për pesë centë çmimi i derivateve të naftës në tregun kosovarë. Aktualisht një litër naftë po shitet nga 1.44 euro deri në 1.51 euro derisa javën e...
1 2
Page 1 of 2