archive31 Janar, 2023 - 23:14

Lajme

Basha: Amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka debatuar me komentatorin politik, Halik Matoshi në “Politiko” rreth rolit amerikan dhe kritikave apo presionit të zyrtarëve amerikanë për themelimin e Asociacionit, raporton Gazeta10. Basha, ka thënë se amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata duke theksuar “Marrëveshjen e Dejtonit”. “Amerikanët...
Lajme

Britanikët të prerë: Nuk lejojmë krijimin e një enklave serbe në Kosovë

Deputetja britanike e cila kryeson edhe Komitetin për Punë të Jashtme, Alicia Kearns sot në Parlamentin Britanik ka ngritur çështjen e dialogut Kosovë-Serbi dhe Asociacionit. Kearns ka shkruar se ndjehet e çliruar pasi ka dëgjuar nga përfaqësuesit e Qeverisë britanike se nuk mbështesin krijimin e një enklave serbe në Kosovë....
Lajme

Ambasadori amerikan jep fjalën e fundit lidhur me formimin e Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se “nuk mbështet asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës” ose që “kërcënon sovranitetin, pavarësinë dhe karakterin multietnik” të saj. “Ne kundërshtojmë rreptësisht krijimin e një entiteti që i ngjan...
Lajme

Sami Kurteshi: Amerikanët e dinë se Kurti nuk luan qo** me ta

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi ka eskaluar me gjuhën e përdorur në një debat televiziv, shkruan Insajderi.Derisa po fliste për raportin e Qeverisë Kurti me amerikanët, ai ka përmendur edhe organet gjenitale. Kurteshi tha se amerikanët, i duan figurat që nuk janë të korruptuara, që e mbrojnë integritetin territorial...