archive27 Janar, 2023 - 22:05

Lajme

Policia e zë në flagrancë duke kontrabanduar dy lopë e një viç

Policia e Kosovës, ka arrestuar një person, pasi i njëjti është zënë në flagrancë duke bërë kontrabandim të tre gjedhëve, dy lopë e një viç. “Me datë 27.01.2023 rreth orës 14:00 Policia e Kosovës në vazhdën e aktiviteteve për parandalim dhe luftim të dukurive të kundërligjshme dhe kontrabandës në pika...
Lajme

Osmani kujton viktimat hebreje në Ditën e Holokaustit

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, bëri homazhe te pllaka përkujtimore për hebrenjtë që u zhdukën në kampet e nazistëve gjatë Holokaustit. Osmani ka thënë se kjo ditë shërben si një kujtesë e mizorive të kryera gjatë një prej periudhave më të errëta të...
Lajme

Lazim Destani ndihmon të prekurit nga vërshimet në Kosovë

Ndërmarrësi nga Tetova Lazim Destani, ka ndihmuar të prekurit nga vërshimet e ditëve më parë në Kosovë. Në një postim në Facebook, ai tregon se dje është realizuar dërgesa e kontigjentit të ndihmave për zonat e përmbytura. “Reshjet e mëdha të javës së kaluar në Kosovë lanë pas shumë toka...
Lajme

Parashikimi i motit për të Premten

Për të Premten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe kohë pas kohe pritet të ketë reshje lokale bore që nga orët e para të 24-orëshit. Në momente dhe zona të caktuara reshjet pritet të jenë intensive, të cilat mund të krijojnë edhe shtresa të pakta. Era do të fryjë...
Shkencë

Amerika e Jugut mund të goditet nga një shkëmb hapësinor

Sigurisht që nuk duhet të frikësoheni, por një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës në orët e ardhshme. Rreth madhësisë së një minibusi, shkëmbi hapësinor, i njohur si 2023 BU, do të fshikullohet mbi majën jugore të Amerikës së Jugut vetëm pas mesnatës GMT. Me një afrim të...