archive29 Nëntor, 2022 - 23:59

Lajme

Përleshje mes disa personave në Prishtinë, dyshohet për të plagosur

Një përleshje ndërmjet gjashtë personave ka ndodhur sonte rreth orës 22:30 tek bulevardi “Bill Clinton” në Prishtinë, raporton Gazeta10. Si shkak i kësaj është bllokuar kjo pjesë e rrugës nga policia. Sipas kalimtarëve të rastit këto grupe kanë qenë të rinj me dy vetura, njëra Range Rover, tjetra Peugeot, që...
Lajme

Shkrimtari serb: Kosova është shtet, Serbia do ta njohë herët apo vonë

Për shkrimtarin serb Dejan Atanackoviq, Kosova është shtet i padiskutueshëm dhe njohja nga Serbia do të ndodhë herët apo vonë. Në një intervistë për televizionin publik të Kosovës, Atanackoviq tha se Kosova është realitet me institucione legjitime. “Çështja nuk është se duhet ta njohim pavarësinë e Kosovës, por të njohim...
Lajme

Theret me thikë një person, të dyshuarit ikin dhe nuk i gjen Policia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën ‘Ismail Raka’ në Kaçanik, ku dy persona dyshohet se kanë therur me thikë një tjetër. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Emergjencës së Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Kaçanik kanë bërë me dije se viktima është dërguar atje me...
Biznes

Procedohen pagesat prej 100 eurosh për studentët

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur online sot ka marrë vendim që të ndahen mjetet për studentët dhe punëtorët e ndërmarrjeve publike. “Kërkesa e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve për ndarje të mjeteve buxhetore prej 7 milionë euro për zbatimin e pikës 1.4 dhe 1.6 të Vendimit Nr....
Biznes

Gjermania kërkon me urgjencë punëtorë

Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore të kualifikuar, kështu shkruajnë mediet vendase. Për rrjedhojë qeveria gjermane planifikon të ndjekë shembullin e Kanadasë me sistemin e pikëve për të tërhequr me procedura të përshpejtuara punëtorë të kualifikuar. Sipas dokumentit, i cili pritet të diskutohet nesër në parlamentin gjerman, grupi i punës...
Lajme

Kurti ka një thirrje për qytetarët, ja cila është ajo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se kanë mbetur edhe katër ditë nga thirrja për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, e cila është e hapur për aplikim deri më 2 dhjetor. Sipas tij, subvencionimi direkt i stufave individuale, kaldajave me biomasë, pompave termike e kondicionerëve efiçientë do t’i...
Sporti

SKANDAL: Irani i detyron lojtarët të këndojnë himnin, duke i kërcënuar se familjarët e tyre do të burgosen

Familjarët e futbollistëve të Iranit janë kërcënuar me burgim dhe torturë, nëse lojtarët nuk e këndojnë himnin e flamurit para ndeshjes ndaj SHBA-së. Protesta e lojtarëve të Iranit në ndeshjen e parë hapëse kundër Anglisë, e cila ishte delikate, por gjithashtu fliste shumë, konsistonte në refuzimin për të kënduar së...
Lajme

E tmerrshme: 38-vjeçari nga Fushë-Kosova rrah vëllain e tij

Konfliktet mes vëllezërve në qytetet e ndryshme të vendit, shpesh herë përfundojnë me sharje e ofendime ndaj njëri-tjetrit. Ata madje me raste eskalojnë në kërcënime e përleshje fizike, duke u dashur kështu intervenimi i Policisë për të zgjidhur telashet, raporton Gazeta Sinjali. Në një konflikt familjarë janë përfshirë edhe dy...
Lajme

Sulmoi seksualisht alpinisten Nikçi, lirohet nga burgu Flori Beqiraj

Flori Beqiraj, i dyshuari për sulmin seksual ndaj aplinistes, Mrika Nikçi, është liruar nga burgu. Burim të Klan Kosova bëjnë të ditur se ndaj tij është ngritur aktakuzë për “sulm seksual” javën e kaluar. Më 30 shtator, Nikçi pati publikuar videon që shfaqte momentin kur ajo sulmohet seksualisht nga një...
1 2 3 5
Page 1 of 5