archive17 Nëntor, 2022 - 23:31

Lajme

Matoshi: Qeveria Kurti me mujt ta ndal diellin, le mo bukën (VIDEO)

Komentatori politik, Halil Matoshi, në emisionin Politiko ku u diskutua sulmi ndaj kameramanit të Insajder nga disa të dyshuar nga komuniteti serb, ka thënë se është e qartë që veriu po kontrollohet nga banda kriminale. Komentatori politik, Halil Matoshi, teksa është biseduar situata e krijuar në veri të Republikës së...
Lajme

Xhamia e madhe vazhdon ndërtimin me hapa të shpejtë

Punët në ndërtimin e kësaj xhamie po rrjedhin sipas planit. Pas një zvarritje 10-vjeçare, në qershor të këtij viti, komuna e Prishtinës lëshoi lejen ndërtimore për ndërtimin e objektit të Xhamisë në lagjen “Ulpianë” në Prishtinë. Punimet filluan në vitin 2020 kur edhe është lëshuar një leje e pjesshme për...
Lajme

Tre hapat që mund ta çojnë Ukrainën drejt fitores ndaj Rusisë, sipas BILD

Mesazhi që lideri ukrainas Volodymyr Zelensky ka trumbetuar prej muajsh është i qartë: Fitorja për Ukrainën nënkupton vetëm çlirimin e të gjithë territorit kombëtar nga sundimi rus. Dhe ndërsa shumë “të ashtuquajtur” ekspertë perëndimorë hodhën poshtë pretendimet e Zelenskyt si mendime të dëshiruara, vetëm pak muaj më parë komuniteti ndërkombëtar...
Lajme

Sulmohen dy shqiptarë në veri të Mitrovicës, dërgohen në Spital

Në pjesën veriore të Mitrovicës, pak më pak se një orë më parë ka ndodhur një incident në të cilin janë lënduar dy shqiptarë, njëri prej të cilëve gazetar, ka konfirmuar policia e Kosovës për portalin Kossev. Njëri nga të lënduarit është transferuar në pjesën jugore të Mitrovicës për ndihmë...
Lajme

Zemaj: 350 mjekë e lëshuan Kosovën në dy vjetët e fundit

Armend Zemaj nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se vetëm gjatë vitit 2021 dhe 2022, 350 mjekë e kanë lëshuar Kosovën. Kështu ka thënë ai në seancën e kuvendit, ku po pritët të shqyrtohet në lexim të parë projektligji për buxhetin për vitin 2023, njofton Klan Kosova. “191 mjekë...
Lajme

Abazi kritikon Qeverinë: Po miratojmë buxhet pa strategji për energji

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi ka kritikuar Qeverinë edhe në Kuvend se po miratojnë buxhet pa strategji për energji. Deputeti Abazi ka kërkuar nga ekzekutivi që të futet në prioritet buxhetor sigurimi jetësor i Policës së Kosovës, minatorët dhe ngritja e shërbimeve në administratën publike. “Është fatkeqësi që po...
Biznes

Vijon rënia e çmimit të naftës në bursat ndërkombëtare

Çmimet e naftës dhe derivateve të saj kanë shënuar rënie në tregjet ndërkombëtare edhe këtë të enjte. Kjo ka ngjarë pasi që shqetësimet për sigurinë e furnizimit në Evropën Lindore ranë nga fillimi i rrjedhjes së naftës në tubacionin e Druzhba, derisa të dhënat e ShBA-së zbuluan rritjen e kërkesës....
1 2
Page 1 of 2