archive15 Nëntor, 2022 - 23:56

Lajme

Reagon Sekretari i NATO-s pas sulmit me raketa në Poloni

Pas raportimeve se raketat ruse kanë goditur një lokacion brenda Polonisë, duke shktuar vdekjen e dy njerëzve, ka reaguar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Stoltenberg ka thënë se ka diskutuar me Presidentin e Polonisë, Andrzej Sebastian Duda lidhur me shpërthimet në një fshat kufitar me Poloninë. Sekretari i...
Lajme

Sulmet me raketa ruse në Poloni, reagon kryeministri Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka dënuar sulmet e raportuara me raketa ruse në Poloni ku mbetën të vrarë dy persona. Kurti thotë se bashkohet me botën demokratike në dënimin e krimeve të luftës të Rusisë teksa ka bërë thirrje për një hetim të plotë të sulmit, njofton Klankosova.tv. “Ngushëllimet...
Lajme

Mediat ruse: Poloninë e goditën raketat e Ukrainës, jo të Rusisë

Mediat ruse kanë tentuar që t’i japin një perspektivë të re sulmit me raketa në territorin e Polonisë. Mediat shtetërore të Rusisë, që kontrollohen nga Kremlini, kanë raportuar se raketat që ranë në Poloni, ishin në fakt të Ukrainës. Këto pretendime janë tërësisht të pambështetura, ka raportuar BBC. Agjencia shtetërore...
Lajme

Ky është vendimi i Parlamentit çek për veprimet e fundit të Rusisë

Parlamenti çek ka miratuar një mocion që e përshkruan administratën aktuale ruse si “terroriste”. Mocioni veçoi sulmet e përhapura ndaj objektivave civile ukrainase dhe infrastrukturës kryesore të energjisë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv. Gjatë votimit, 129 nga 156 deputetë të pranishëm në dhomën me 200 vende miratuan mocionin, që do të...
Lajme

Nga raketat ruse e pësoi edhe Moldavia

Nga raketat ruse që goditën Ukrainën gjatë së martës, e ka pësuar edhe shteti tjetër fqinj Moldavia. Sipas The Guardian, raketat ruse shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në Moldavi. Ndërkohë, disa prej tyre ranë mbi Poloninë anëtare të NATO-s, duke lënë dy të vdekur....
Lajme

Çfarë parashikon NATO në rast të një sulmi ndaj një vendi aleat?

Edhe pse origjina e predhave që goditën Poloninë dhe vranë dy persona nuk është konfirmuar, në rast se konfirmohet sulmi rus ndaj Polonisë, NATO përfshin në nenin 5 të Traktatit të Organizatës së Aleancës Atlantike të ashtuquajturin parim të mbrojtjes kolektive. Ky është një parim unik dhe i përhershëm që...
1 2 3 4
Page 1 of 4