archive14 Nëntor, 2022 - 23:56

Lajme

Nga data 15 nëntor bota do t’i ketë 8 miliardë njerëz

Më 15 nëntor 2022, popullsia e botës parashikohet të arrijë në 8 miliardë njerëz, një moment historik në zhvillimin njerëzor. “Kjo rritje e paprecedentë është për shkak të rritjes graduale të jetëgjatësisë njerëzore për shkak të përmirësimeve në shëndetin publik, të ushqyerit, higjienën personale dhe mjekësinë. Është gjithashtu rezultat i...
Lajme

Shefqet Krasniqi reagon ashpër pas sulmit me bombë në Turqi

Imami i njohur nga Prishtina, Shefqet Krasniqi, përmes një statusi në faqen e tij në facebook, ka reaguar lidhur me sulmin me bombë në Turqi, ku humbën jetën gjashtë përsona dhe u lënduan dhjetra të tjerë. “Me keqardhje dëgjuam për lajmin e kobshëm për sulmin terrorist i cili ndodhi në...
Lajme

Policia e Kosovës e kap një lopë pa dokumente në Viti

Policia ka ndaluar një kamionetë me targa vendore në rrugën Binq të Vitisë të cilën ishte duke e drejtuar i dyshuari mashkull kosovar e brenda të cilit ishte një lopë pa dokumentacion përkatës. Në raportin policor thuhet se lidhur me rastin janë njoftuar inspektorët e AUV-it të cilët janë marrë...
Lajme

Valon Sylës nuk i ikën arrestimi i Rron Gjinovcit pa një koment

Gazetari Valon Syla për një kohë e ka pasur rival debati aktivistin Rron Gjinovci. Nuk kanë munguar as ngacmimet mes dyshes popullore të analistëve. Policia sot e ka shoqëruar Gjinovcin në stacion, pas një aktiviteti në kuadër të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, e Syla e ka komentuar...
Lajme

Universiteti i Mitrovicës hap dhjetra vende të lira pune

Universiteti i Mitrovicës ishte themeluar në vitin 1961, në atë kohë si e Shkolla e Lartë Teknike. Në vitin 1970 në kuadër të Fakultetit Teknik hapen degët e Xehetarisë, Teknologjisë dhe Metalurgjisë, fillimisht në Mitrovicë, viti shkollor 1970/71, për të vazhduar pastaj në Prishtinë deri në themelimin e Fakultetit të...
Lajme

Këtë javë mësohet zyrtarisht data e heqjes së vizave

Për të diskutuar disponimin në Bruksel dhe në vendet anëtare dhe për të analizuar rrugën e mbetur të Kosovës deri në liberalizimin e vizave, Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur ka organizuar një bisedë të hapur të titulluar “Liberalizimi i vizave për Kosovën: Fillimi i fundit”. Gjeraqina Tuhina, gazetare...
Biznes

Qeveria s’po ua lejon qytetarëve t’i tërheqin 30%: Mbi 170 milionë euro humbje të Trustit për 9 muaj

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK) ka vazhduar me rezultate negative në investimet e kursimeve pensionale të qytetarëve. Sipas raportit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për sistemin financiar deri në muajin shtator të këtij viti, humbjet e Trustit për periudhën janar-shtator 2022 arrijnë shumën e përgjithshme prej 170.5...
Lajme

Kurti në Forumin e Vjenës: Kosova renditet e para në rajon dhe e dyta në botë për sundim të ligjit, ka edhe rritjen ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke marrë pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, aty ku po diskutohet për sigurimin e zhvillimit ekonomik rajonal në një mjedis të pasigurt dhe se si të menaxhohen sfidat nën presionin e realitetit. Kurti në këtë forum tha se rritja ekonomike në Evropën Juglindore...
1 2
Page 1 of 2