archive28 Shtator, 2022 - 23:17

Lajme

Nga nesër në Kosovë kthehen rrebeshet e shiut

Gjatë ditës së nesërme në territoret tona pritet të ketë zhvillime të vranësirave të shiut të cilat pritet të kushtëzojnë rrebeshe lokalisht të fuqishme shiu me vetëtima dhe bubullimë. Këto zhvillime do të jenë të karakterit lokal dhe nuk do të kapin tërë territorin. Zhvillime më të forta parashihen në...
Lajme

Kriza energjetike/ Nga KEDS-i propozojnë të lahen nga dy persona

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala ka dhënë një propozim për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Për të mos shpenzuar shumë energji, Buzhala thotë se në të njëjtën kohë të pastrohen nga dy persona. “Nëse Gjermani dhe Zvicra thotë lanu nga dy vetë përnjëherë, atëherë pse mos t’iu themi...
Lajme

Musliu “shpërthen“ ndaj PDK-së, ja për çfarë i akuzon

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e cila kohëve të fundit ka qenë e pakënaqur me reformimin e kësaj partie, tani ka deklaruar haptazi se nuk po dinë të bëjnë opozitë siç duhet, raporton Paparaci. Ajo pati kritika dhe këshilla në të njëjtën kohë ndaj kreu të PDK-së,...
Lajme

Ekspertët e KEK-ut e riparuan gabimisht Bllokun B2, rreth gjysmë milioni euro humbje në ditë

Kapacitetet aktuale të prodhimit të energjisë elektrike në Kosovë nuk përmbushin nevojën e kërkesës për energji elektrike në baza tarifore. Andaj, për t’u përmbushur kërkesa e konsumit me energji elektrike paraqitet nevoja për eksport gjatë tarifës së ulët (në mesnatë) dhe import të madh të energjisë elektrike sidomos gjatë tarifës...
Lajme

Vdes një zyrtar policor në aksident trafiku

Një zyrtar policor ka vdekur sot si pasojë e një aksident trafiku që ka ndodhur në rrugën Mitrovicë-Zveçan. Këtë e ka konfirmuar Besim Hoti nga Drejtoria rajonale e Policisë në Veri, i cili njoftoi se polici që vdiq ka qenë jashtë detyrës zyrtare në momentin që u aksidentua. Sipas Hotit,...
Lajme

Mësohet se kur merret vendimi për kthimin në shkolla

Brenda dy ditësh pritet që anëtarësia e Sindikatës se Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, të japë mendim për pezullimin e mundshëm të grevës në arsim. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, Hanife Salihu, anëtare e Këshillit grevistë në SBASHK. “Ne iu kemi drejtuar edhe kryetarëve të sindikatave komunale...
1 2 3
Page 1 of 3