archive26 Shtator, 2022 - 23:46

Lajme

Putin i jep shtetësinë ruse hakerit amerikan Edward Snowdenit

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden. Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë vjet pasi Snowden e ka bërë publike mënyrën si kryen vëzhgime Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) në Shtetet e Bashkuara. Snowden, 39-vjeçar, ka ikur nga...
Lajme

Armend Muja zgjedhet kryetar i VV’së në Mitrovicë

Deputeti Armend Muja, është zgjedhur kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë. Kjo u bë e ditur nëpërmjet një njoftimi nga Qendra e VV-së në këtë qytet. Sipas këtij njoftimi kryetare e Gruas është zgjedhur deputetja Arjeta Fejza, si dhe kryetar i Rinisë, Lorik Hysenaj. Njoftimi i plotë i VV'së: Lëvizja...
Lajme

Avokatja, paktikuese e islamit: Të legjitimohet martesa me shumë gra

Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam, thotë se poligamia duhet legjitimuar për shkak të ekzistencës së saj “de facto”. Balla thotë se askush nuk i tregon hapur lidhjet jashtëmartesore në shoqëri apo dhe martesat me më shumë se një grua. Avokatja vë në dukje ka mungesë sinqeriteti nga...
Lajme

KMDLNj: Vizita mashtruese e Ekaterina Trandafilova në Kosovë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka drejtuar një varg akuzash ndaj kryetares së Gjykatës Speciale në Hagë, Ekaterina Trandafilova, duke thënë se ajo ka ndërtuar raport klientelist me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, të ashtuquajturin Avokat i Popullit i DHS-ara dhe Avokatin e...
Lajme

Ndërron jetë dijetari Dr. Jusuf Kardavi

Ka vdekur dijetari i botës islame Dr.Jusuf el Karadavi. Kështu kanë bërë me dije nga faqja e tij zyrtare e rrjetit social Facebook. Për 96 vjeçarin, Unioni botëror i Dijetarëve Mysliman, pati njoftuar një vit me herët se ka pasur gjendje të rëndë shëndetësore si shkak i virusit COVID-19. Kardavi...
1 2
Page 1 of 2