archive10 Shtator, 2022 - 19:22

précis

Momentet ikonike nga jeta e Mbretëreshës Elizabeth

Mbretëresha ndërroi jetë dy ditë më parë në moshën 96-vjeçare. Dashur padashur, ajo është bërë pjesë e kulturës pop. Ajo ka qenë shumë herë në qendër të modës pasi veshjet që ka zgjedhur për daljet e saj publike kanë pasur gjithmonë një nuancë të theksuar për t’u dalluar nga turma....
Interesante

​Zbulohet vendbanimi 8000-vjeçar në Shqipëri

Një ekip arkeologësh të Institutit të Arkeologjisë Shqiptare prej pak ditësh kanë nisur në këtë zonë fazën e tretë të gërmimeve studimore. Sipas drejtueses shkencore të projektit, arkeologes Edlira Andoni, kemi të bëjmë me një vendbanim i cili i përket periudhës së Neolitit të hershëm, rreth 7800-8000 vjeçar, pra më...
ShowBiz

Kështu dukej Zhadja në adoleshencë

Giovana Antonelli padyshim është njëra nga aktoret më të dashura braziliane. Ani pse ka kohë të gjatë në botën e serialve dhe filmave, ajo për audiencën shqiptare u bë e njohur me rolin e Zhades nga seriali, Kloni, shktruan ORAinfo. Roli i saj bëri bujë të madhe në gjithë botën,...
Interesante

A e dini pse nuk ka parashuta në aeroplan udhëtarësh

Nëse keni fluturuar ndonjëherë me një aeroplan, me siguri keni pyetur veten pse linjat ajrore nuk ofrojnë parashuta për çdo pasagjer në rast aksidenti. Mungesa e parashutave në aeroplan është shkaktuar nga shumë arsye. Një nga arsyet është sigurisht fakti se trafiku ajror është një nga më të sigurtit. Për...
Lajme

Ministrja Nagavci reagon pas dështimit për një marrëveshje me SBASHK-un

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka kërkuar sërish që të fillojë mësimi, duke shtuar se shumica e kërkesave të mësimdhënësve janë plotësuar. “Pozicioni ynë legjitim është: Të fillojë mësimi. Shumica e kërkesave të mësimdhënësve janë plotësuar, vazhdojmë dialogun e mirëfilltë social”, ka shkruar Nagavci në Facebook....
1 2 3 4
Page 2 of 4