archive9 Shtator, 2022 - 23:24

Shkencë

Një studim i ri gjenetik po planifikon parandalimin e plakjes

Në vitin 1990, Projekti i Gjenomit Njerëzor u nis për të përcaktuar të gjithë përbërjen gjenetike të një qelize njerëzore, duke përdorur një proces të quajtur “sekuencë”. Përfundimi i projektit, rreth trembëdhjetë vjet më vonë, sinjalizoi jo fundin e kërkimit mbi renditjen e ADN-së, por fillimin. Biologu dhe gjenetisti i...
Lajme

Berisha thotë se BSPK dhe Qeveria kanë arritur marrëveshje

Ngërçi i krijuar tash e disa javë, në mes të SBAShK-ut dhe Qeverisë, siç duket ka filluar të lëvizë nga pozicioni. Siç raportohet, një marrëveshje mes dy palëve tashmë është afër arritjes. Kështu ka bërë të ditur edhe avoakti Besnik Berisha, përmes një postimi në Facebook. Negociatat e fundjavës ai...
Lajme

SBASHK-u pas takimit me Nagavcin: Ka sinjale pozitive nga Qeveria

Me ftesë të ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, sot janë pritur në një takim në MASHTI, përfaqësues të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK-ut), raporton GazetaBlic. Nga ky takim është raportuar se nuk ka marrëveshje dhe greva do të vazhdojë, por Atdhe Hykolli...
ShowBiz

Loredana publikon foton me mijëra franga

Reperja Loredana Zefi ka publikuar një fotografi në Instagram ku shihet me një shumë të madhe parash brenda një makine. Rep-artistja Loredana Zefi njihet për jetën e saj luksoze dhe në krahasim me disa artiste të tjera Lori ka një stil pak më të veçantë, shkruan Paparaci. Loredana është përfolur...
1 2 3 4
Page 1 of 4