archive8 Shtator, 2022 - 23:46

Lajme

Reagimi i Shtëpisë së Bardhë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, reagoi pas lajmit se Mbretëresha Elizabeth II ka vdekur në moshën 96-vjeçare. Ajo ka shprehur ngushëllime duke thënë se “zemrat dhe mendimet tona” shkojnë për familjen dhe popullin e Mbretërisë së Bashkuar. “Zemrat dhe mendimet tona shkojnë për anëtarët e familjes...
Lajme

Vdes Mbretëresha Elizabeth!

Mbretëresha Elizabeth II, ka ndërruar jetë në moshën 96 vjeçare. Ajo ka qenë monarkja me më së shumti vite në fron, shkruan BBC. Për 70 vite, Elizabeth udhëhoqi familjen mbretërore angleze. Familja e saj u mblodh në Balmoral, ku po përcillej gjendja e saj shëndetësore....
ShowBiz

Labi kërkon të ndërpriten grevat: Mësuesit, mjekët e meritojnë 1000€, por të forcohet shteti edhe pak

Këngëtari dhe ish deputeti, Labinot Tahiri, ka kërkuar të ndërpriten grevat në Kosovë. Përmes një video-lidhje në ‘Facebook’, ai ka folur rreth aktualitetit politik e social në Kosovë, shkruan lajmi.net. Këngëtari ka komentuar grevën e nisur qe 2 javë nga sektori publik. Veçanërisht, ai ka apeluar që të ndërpritet greva...
Lajme

“Shamija vë kufizime mendore”, Kallëzim penal ndaj akademikut Mehmet Kraja, aktivistja thotë “ai e ka vendin në burg”

Aktivistja për të drejtat e grave me mbulesë, Nora Huseinoviq, ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj kryeakademikut Mehmet Kraja për komentet e tij në një intervistë në transmetuesin publik. Ajo ka kërkuar edhe dorëheqjen e z. Kraja nga pozita e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (AshAK) në...
Sporti

Nis procesi i sigurimeve shëndetësore në futbollin e Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës ka arritur marrëveshje me kompaninë “Sigal Uniqa Group Austria” për sigurimin shëndetësor të futbollistëve. Nga ky projekt do të përfitojnë: Superligat e të dy konkurrencave, Ligat e Para po ashtu të të dy konkurrencave si dhe Liga e dytë në konkurencën e meshkujve. “Për realizimin...
Lajme

Edhe sektori privat paralajmëron grevë, i jep Qeverisë ultimatum

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, i ka bërë ultimatum Qeverisë Kurti që të reflektojnë edhe ndaj këtij sektori. Kryetari i kësaj sindikate ka paralajmëruar greva. Sipas kryetarit, Jusuf Azemi, punëtorët e sektorit privat janë duke u diskriminuar nga Qeveria. "Ne nuk kemi...
1 2 3 4
Page 1 of 4