archive6 Shtator, 2022 - 01:20

Interesante

A është e dënuar të zhduket specia njerëzore?

Po. Raca njerëzore është e destinuar të zhduket një ditë. Sado e trishtë që mund të tingëllojë kjo, kështu do të shkojnë gjërat, çfarëdo që të bëjmë ne. Dhe këtë na e tregon edhe historia: shumica dërrmuese e specieve të gjalla që kanë banuar në planetin tonë – mbi 99.9...
Interesante

Dhjetë gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi frymëmarrjen

Sigurisht, frymëmarrja nëpërmjet maskave nuk është aq e këndshme, por tashmë jemi mësuar me to: duhet të mbrohemi nga Covid-19, dhe të parandalojmë përhapjen e koronavirusit dhe varianteve të tij. Nga ana tjetër, nuk mund të mos marrim frymë. Pasi nëpërmjet frymëmarrjes ne mund të furnizojmë mushkëritë tona me oksigjenin...
Interesante

Historia / Kur, si dhe pse lindën duartrokitjet?

Duartrokitjet shoqërojnë zakonisht zgjedhjen e një personi në një post të rëndësishëm politike, një shfaqje në skenë që na ka pëlqyer, një kampion që fiton në Lojërat Olimpike, apo homazhet për një person të veçantë që nuk është më në jetë… Historia, jo vetëm ajo e dekadave të fundit, është...
Interesante

Çfarë është meditimi nëpërmjet ecjes?

Nga Brooke Schedneck ”The Conversation” Për Thich Nhat Hanh, murgun e ndjerë vietnamez që e popullarizoi shumë meditimin në Perëndim, ecja nuk ishte thjesht një mënyrë për të shkuar nga një vend në tjetrin, apo një aktivitet që shfrytëzohet për një shëtitur në ndonjë shteg të mahnitshëm pyjor. Ajo mund...
ShowBiz

Ju kutohet Zoriade nga seriali Kloni, ja si duket ajo sot

Jandira Martini, është njëra nga aktoret braziliane që ende është akitve. E për publikun shqiptar, ajo u bë e njohur me rolin e Zoriades nga seriali, Kloni, shkruan ORAinfo. Me rolin e saj pozitiv, ajo i bërë për vete një numër të madh adhuruesish. E ishte pikërisht ai serial që...
Sporti

Anthonya Joshua pranon të ndeshet me Tyson Furyn

Anthony Joshua e ka pranuar ftesën e Tyson Furyt për t’u ndeshur. Fury publikoi një video në llogaritë e tij në rrjete sociale, ku ia ofroi bashkëvendësit të tij një mundësi për të luftuar për titujt e WBC-së. “Anthony Joshua, e di që sapo e ke humbur një luftë nga...
1 3 4 5
Page 5 of 5