archive6 Shtator, 2022 - 11:46

Lajme

Qeverisë i kërkohet përkrahje edhe për punëtorët e sektorit privat

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës (DHTIK), duke vlerësuar situatën e rënduar të bizneseve dhe punëtorëve të sektorit privat si pasojë e goditjes nga pandemia COVID-19, luftës në Ukrainë, rritjes enorme të çmimeve të produkteve të shportës familjare, naftës, gazit dhe shumë produkteve të tjera, kërkon nga Qeveria e...
Biznes

Përgjysmohen lejet e qëndrimit/ EUROSTAT: Punonjësit shqiptarë nuk janë më të preferuarit e Gjermanisë!

Destinacioni i viteve të fundit pë emigrantët shqiptarë ka qenë kryesisht Gjermania. Mundësitë për punësim, sidomos për disa kategori si mjekë, infermierë e teknologji informacioni, nxitën shumë shtetas që të emigronin drejt ekonomisë më të madhe të Europës me dokumente të rregullta punësimi. Të dhënat e Eurostat treguan se pas...
Lajme

“Nëse ministrja e Drejtësisë ndjek penalisht një person që është tallur në Facebook, atëherë le t’i procedojë penalisht të gjithë ata militantë që shajnë, kërcënojnë”…

Drejtori i Klan Kosovës, Adriatik Kelmendi, ka thënë se “nëse ministrja e Drejtësisë ndjek penalisht një person që është tallur në Facebook – sado e papranueshme dhe e pashije tallja e tij – atëherë të gjithë duhet t’i kërkojmë asaj si ministre t’i procedojë penalisht të gjithë ata militantë që...
Lajme

Gazetari rus dënohet me 22 vjet burg

Një gjykatë ruse ka dënuar gazetarin, Ivan Safronov, me 22 vite pas akuzave për tradhti, në një nga ndjekjet penale më të rëndësishme kundër një gazetari rus në dekada, shkruan The Guardian. Sentence is being read by head of panel of three judges. Safronov is standing in glass-box staring straight...
1 2 3 4 5
Page 4 of 5