archiveShtator 2022

Lajme

Mbi 50% e mësimdhënësve votuan pro pezullimit të grevës

Mbi 50% e mësimdhënësve kanë votuar pro pezullimit të grevës. Sipas burimeve të Klan Kosovës brenda Këshillit Grevist të SBAShK-ut, rreth 55% e mësimdhënësve kosovarë janë përcaktuar për të nisur mësimin të hënën derisa një përqindje e vogël e tyre kanë zgjedhur të mos deklarohen për asnjërin opsion. Megjithatë nëse...
Lajme

Ky është personi që dyshohet se e sulmoi seksualisht alpinisten Mrika Nikçi

Flori Beqiraj, dyshohet të jetë personi që e sulmoi seksualisht alpinisten Mrika Nikçi, mbrëmjen e 27 shtatorit. Kështu raporton Nacionale duke u thirrur në burime, ndërkaq edhe alpinistja Mrika Nikçi, më herët konfirmoi se inicialet e të dyshuarit janë F.B. Nikçi ndërkaq, përmes një shkrimi në Facebook tha se sulmuesi...
Lajme

Mrika Nikçi publikon videon e sulmit seksual ndaj saj

Alpinistja Mrika Nikçi e ka publikuar videon që shfaq momentin kur ajo sulmohet seksualisht nga një person. “Me datë 27. 09.2022, në ora 20.50, në qendër të qytetit te Pejës isha viktimë e sulmit seksual, veprim vandal i cili është kryer me paramendim nga personi F.B, anëtarë i një familje...
Lajme

S’ka paga për grevistët

Qeveria e Kosovës ka miratuar të premten pakon për përballje me inflacionin, të prezantuar javë më parë. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka prezantuar pikat që përfshihen në këtë pako duke paralajmëruar se pagat janë procesuar, por për ata që kanë punuar me orar të plotë. Grevistëve deri tash ende...
Lajme

Putin ‘shpall’ aneksimin e katër rajoneve të reja të Ukrainës

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se ka katër rajone të reja të Rusisë, pasi njoftoi aneksimin zyrtar të rajoneve Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës. Ai thotë se inkorporimi i këtyre katër rajoneve “është vullneti i miliona njerëzve” dhe është “e drejtë e tyre integrale” siç thuhet në kartën...
Lajme

Detaje të reja për zhdukjen e dy vajzave nga Peja

Ka një javë që janë zhdukur dy vajza nga Peja, njëra nga fshati Treboviq dhe tjetra nga Qyshku i Pejës, ndërsa ende nuk dihet gjë për fatin e tyre. Të dy vajzat janë studente dhe kanë lidhje familjare (vajzë daje – halle), ndërkaq për zhdukjen e tyre Policia e Kosovës...
1 2 3 104
Page 1 of 104