archiveGusht 2022

Lajme

Sinjale pozitive për liberalizimin e vizave

Çekia do të shtyjë përpara agjendën e Ballkanit Perëndimor përgjatë kohës sa do të kryesojë presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian. Një nga çështjet për të cilën do të bëjnë përpjekje për të lëvizur përpara është edhe liberalizimi i vizave për Kosovën, raporton Euractiv. Kështu ka thënë ambasadorja e Çekisë...
Biznes

Blihet Raiffeisen Bank nga biznesmeni shqiptar

Është arritur një akord me një vlerë marramendëse prej rreth 350 milionë eurosh, për shitjen e gjigandit austriak bankar, Raiffeisen Bank, ku blerësi është një prej biznesmenëve më të fuqishëm shqiptarë. Sipas burimeve pranë redaksisë së Albanian Post, negociatat janë kryer në mënyrë direkte ndërmjet bisnezmenit dhe bazës së grupit...
Lajme

Pas Albin Kurtit me bubullimë, del video e Hashim Thaçit me tërmet

Një video e kryeministrit Albin Kurti i cili qëndron i patrembur nga rrufeja e fuqishme gjatë prononcimit për mediat është bërë viral nëpër rrjete sociale. Por, tani ka është rikujtuar videoja e ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e vitit 2019, atëkohë kur Shqipëria u godit nga tërmetet. Thaçi ka qenë...
Biznes

Inflacioni rritet në të gjithë botën, në disa vende arrin në 55%

Pas kolapsit për shkak të pandemisë, çmimet janë rikthyer në rritje pothuajse në të gjithë botën, duke arritur majat rekord: vëren një raport nga Qendra Kërkimore Pew (Pew Research Center), bazuar në të dhënat e mbledhura nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) shpjegon se si inflacioni në përgjithësi...
Shkencë

NASA publikon një imazh të ri mahnitës të Galaxy Phantom

Imazhet e reja mahnitëse të prodhuara nga teleskopi Hubble dhe teleskopi James Webb shfaqin “Galaxy Phantom, një spirale sistemesh diellore 32 milionë vite dritë larg nga Toka, transmeton InLajmi. Galaktika ndodhet në yjësinë e Peshqve, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​e cila bashkëpunon me NASA-n si në teleskopin Hubble ashtu...
1 2 3 4 5 86
Page 3 of 86