archiveGusht 2022

Lajme

MASHTI: Mësimi fillon nesër, SBASHK-u s’mund t’i mbyllë shkollat

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka thënë se nesër, më 1 shtator, fillon viti i ri shkollor në të gjitha institucionet e arsimit fillor, të mesëm të ulët dhe atë të lartë. MASHTI tha se përkundër përgatitjeve, fillimi i suksesshëm i vitit të ri shkollor vihet në pikëpyetje...
Biznes

Inflacioni ‘godet’ ekonominë e Kosovës, bankat trashin fitimet

Fitimi neto i sektorit bankar të Kosovës është rritur në 83.1 milionë euro (83.1 milionë dollarë) në periudhën janar-korrik 2022, krahasuar me 66.3 milionë euro në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, tha të mërkurën Banka Qendrore. Depozitat u rritën me 10.6% në vit, duke arritur në 5 miliardë...
Lajme

Orë vendimtare para 1 shtatorit, ministri Murati i adresohet publikut

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka ftuar konferencë për media për sot në orën 17:00, një ditë para fillimit të vitit të ri shkollor dhe paralajmërimit për grevë nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit (SBASHK). Kjo konferencë, në të cilën ministri Murati pritet t’i kundërpërgjigjet insistimit të SBASHK-ut...
Biznes

Ministria del me vendim të ri për çmimin e naftës

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka vendosur masa tjera mbrojtëse për produktet e naftës. Këto masa do të mbeten në fuqi për 30 ditë. Vendimi është marrë dje. Sipas vendimit të MINT, marzha tregtare maksimale e lejuar e shitjes me shumicë është 2 euro centë për litër, derisa çmimi...
1 2 3 4 86
Page 2 of 86