archive30 Gusht, 2022 - 01:52

ShowBiz

Behgjet Pacolli feston ditëlindjen, kaq vite ka mbusur

Data 30 gusht është e veçantë për kryetarin e Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli. Pacolli ka lindur me këtë datë të vitit 1951, në Marec të Prishtinës. Ai sot do t’i mbush 71 vjet. Behgjet Pacolli, njihet si një biznesmen i suksesshëm nëpër botë. Kreu i AKR-së përpos biznesit...
Lajme

Moti sot dhe ditëve në vazhdim!

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot mjaft i ndryshueshëm, me vranësira intervale kohore me diell dhe rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë. Temperaturat shënojnë ulje të mëtutjeshme, ndërsa vende-vende priten rrebeshe intensive shiu me vetëtima dhe bubullimë. Në Shqipëri, Maqedoninë Veriore, Mal të Zi dhe Kosovën Lindore nesër...
précis

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian, përdori një qasje metodike matematikore për studimin e Universit, dhe frymëzoi metodën shkencore moderne, që mbetet ende sot baza e kërkimit shkencor edhe 380 vjet pas...
Shëndeti

A funksionojnë dietat kundër plakjes?

A mund të jetojmë më gjatë dhe më të shëndetshëm duke ngrënë më mirë? Pyetja duket disi banale, dhe përgjigja është po e tillë dhe e qartë:po, ne mundemi. Por një mënyrë jetese e shëndetshme, e bazuar tek një dietë e ekuilibruar ushqimore, nuk do të ishte baza e të...
Interesante

Si lindi alfabeti

Nga Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në fakt, edhe pse provat e para të shkrimit vijnë nga kuneiforma sumeriane 5000-vjeçare, njerëzve iu desh 1...
1 2 3
Page 3 of 3