archive28 Gusht, 2022 - 12:50

ShowBiz

Dua Lipa shfaqet plot hijeshi në dasmën e stilistit francez Jacquemus

Këngëtarja shqiptare me famë botërore së fundmi ka qenë prezente në dasmën franceze të stilistit Simon Porte Jacquemus me Marco Maestrin. Ajo është shfaqur tejet elegante me fustanin e bardhë transparent, transmeton KultPlus. Këngëtarja e “One Kiss”, 27 vjeç, veshi fustanin e dekoruar me lule në dasmën e stilistit me...
Lajme

Moti për ditën e sotme

Për nesër parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme, kryesisht rrëzë maleve, të cilat në pjesën e dytë të ditës në pjesën veriore dhe veriperëndimore, mund të kenë zhvillim të hovshëm dhe të krijojnë kushte për ndonjë rrufe. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13 deri në...
précis

Historia e rrëmujshme e kalendarit që përdorim ende sot

Edhe pse është diçka që synon të vendosë rregull në jetën sonë, historia e kalendari të sotëm perëndimor ka një historitë rrëmujshme. Kjo ka ndodhur pjesërisht për shkak të vështirësisë së bashkërendimit të orbitave të trupave qiellorë me ciklet e ditës dhe të natës, dhe kalimin e stinëve këtu në...
Interesante

Po zmadhohet apo po zvogëlohet Toka?

Toka jep dhe merr vazhdimisht materiale me sistemin diellor që ndodhet rreth saj. Për shembull, pluhuri që kalon me shpejtësi nëpër hapësirë, e ​​bombardon rregullisht planetin tonë, ndërsa gazrat nga atmosfera e Tokës largohen rregullisht drejt hapësirës. Po nëse Toka vazhdimisht po jep lëndë, si dhe merr materiale të reja,...
Interesante

Ja pse bota dhe jeta jonë diktohen nga emocionet

Nga Leonard Mlodinow Pol Dirak ishte një nga fizikantët më të mëdhenj të shekullit XX-të. Një pionier në teorinë kuantike, e cila i ka dhënë formë botës sonë moderne, Dirak ishte një gjeni kur bëhej fjalë për të menduarit analitik. Por kur kolegët e tij i kërkonin këshilla, sekreti i...
1 2 3 4 5
Page 4 of 5