archive26 Gusht, 2022 - 23:38

Op/Ed

Ballkani të përgatitet për grupin, mos të kënaqet vetëm me kaq

Shkruan: Adem Haliti Ballkani bëri historinë me hyrjen në grupe për kualifikimin në konferenca ligë, pasi mposhti Shkupin në stadiumin Fadil Vokrri në Prishtinë. Kampioni i Kosovës në futboll tani pas hedhjes së shortit në Stamboll, i ka mësuar edhe kundërshtarët në grup. Tani është në pah futbolli i Kosovës...
Lajme

Turqia forcon marrëdhëniet tregtare me Moskën! Analistët: E ardhmja e Erdogan, në duart e Rusisë

Turqia po thellon marrëdhëniet tregtare me Rusinë pavarësisht sanksioneve perëndimore kundër Moskës. Vëzhguesit politikë thonë se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mund të mbështetet tek Rusia për të ndihmuar në lehtësimin e problemeve ekonomike në rritje të Turqisë, ndërsa ai përballet me zgjedhjet për një mandat tjetër vitin e ardhshëm....
Lajme

A do të nis mësimi më 1 shtator?/ Deklarohen nga Ministria e Arsimit

Zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci, ka thënë se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për fillimin e procesit mësimor. Aktualisht ka thënë ai se është duke u bërë edhe shpërndarja e teksteve shkollore dhe çdo gjë është gati që mësimi të fillojë më datë 1 shtator. Lidhur me grevat...
Lajme

Vdekja e hidhur e miliarderit të ëmbëlsirave

Alberto Balocco, president dhe CEO i industrisë së ëmbëlsirave ndërroi jetë sot më 26 gusht, pasi u godit nga rrufeja në male, në zonën Assietta, në Komunën e Pragelato në provincën e Torinos në Itali. Lajmi ka tronditur botën e biznesit italian. 56-vjeçari Balocco ishte në shoqërinë e një miku...
Lajme

Gjykata ruse kërkon arrestimin e “spiunes” që u kap në Gramsh, a po kërkon FSB të shpëtojë “Agjenten” përmes burgut?

Gjykata e Moskës e Qarkut Meshchansky, ka lëshuar një urdhërarresti për rusen e kapur në Gramsh, Svetlana Valeryevna Timofeyeva, e cila sëbashku me dy shtetas të tjerë tentoi të hyjë fshehurazi në Uzinën e Përpunimit të Armëve. Aktualisht Svetlana Valeryevna Timofeyeva, sëbashku me Mikhail Zorin dhe një ukrainas, Fiodor Mihailoviç,...
Lajme

Sefaj: Greva po mbahet edhe në komunat e Vetëvendosjes

Ali Sefaj, udhëheqës i Këshillit Grevist të Shërbyesve Civilë, ka folur në Frontal të T7 për grevën dhe raportin me Qeverinë, ndaj të cilës i kanë drejtuar kërkesat. Sefaj thotë se greva po mbahet edhe nga shërbyesit civilë, të cilët punojnë në komunat që i drejton Lëvizja Vetëvendosje. “Edhe në...
Lajme

Mjekët e QKUK-së në Hagë te Thaçi dhe Veseli

Infektologu, Salih Ahmeti dhe urologu, Bashkim Gllareva kanë vizituar ish Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe ish kryeparlamentarin Kadri Veselin në Hagë. Urologu përmes një postimi në facebook kanë njoftuar se sot gjatë ditës kanë qëndruar në Hagë për të vizituar ish krerët e shtetit. Sipas Gllarevës Thaçi dhe Veseli...
1 2 3 4
Page 1 of 4