archive20 Gusht, 2022 - 23:25

Sporti

E FUNDIT: Ja edhe sa minuta fillon super meçi JOSHUA – USKY

Mbrëmjen e sotme zhvillohet ndeshja e kthimit në peshën e rëndë mes Anthony Joshua dhe Oleksandr Usyk. Joshua u mposht nga rivali ukrainas Usyk në luftën e tyre të parë në stadiumin Tottenham Hotspur në shtator 2021, duke humbur titujt e tij të botës në peshën e rëndë. Ndeshja e...
Lajme

Reduktimet 6 me 2: Moskoordinim i institucioneve, mllef tek qytetarët

Përveç krizës së ekonomisë, që ka shkaktuar rritjen e çmimeve të produkteve të ushqimit dhe naftës, Kosova po përballet edhe me krizën energjetike, si pasojë e së cilës, tashmë disa ditë qytetarët po përballën me reduktimet të rrymës. Për këtë, qeveria e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, është përballur me...
Lajme

Pak imunizim kundër COVID-19, interesim minimal për dozën e katërt

Ministria e Shëndetësisë është duke shqyrtuar kërkesën për lejimin e dozës së katërt edhe për moshat nën 60 vjeç, mirëpo i ulët është interesimi për dozën e katërt të vaksinës antiCOVID. Rastet pozitive me koronavirus janë rritur kohëve të fundit, por interesimi për imunizim ka rënë. Sipas raportit të fundit...
Lajme

Kështu do të mbajë moti nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se nesër do të mbajë mot me reshje shiu dhe shkarkime rrufeshë. Në njoftim thuhet se reshjet më të theksuara parashihen përgjatë relievit malor ne perendim dhe jugperendim. “Të dielen parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell.Vranësirat gjatë...
Lajme

Trupat amerikane në veri, Latifi me ironi: Gabim, janë arabë

Profesori i Filozofisë, Blerim Latifi, i cili është shumë aktiv në analizimin dhe komentimin e zhvillimeve politike ka bërë një reagim në profilin e tij pas raportimeve për vendosjen e trupave amerikane në veri të Mitrovicës. Latifi me ironi ka thënë se mediat po raportojnë ‘gabimisht’ meqë ushtarët që janë...
Lajme

A do të marrë dialogu një kahje finale nesër në Bruksel?

Të enjten në Bruksel pritet të jetë takimi i radhës në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq me ndërmjetësim të Miroslav Lajçakut, i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialog dhe krye diplomatit europian Josef Borrel. Ende nuk dihet se për çfarë do...
Sporti

Sonte zhvillohet meçi i shumëpritur: Joshua – Usyk

Mbrëmjen e sotme zhvillohet ndeshja e kthimit në peshën e rëndë mes Anthony Joshua dhe Oleksandr Usyk. Joshua u mposht nga rivali ukrainas Usyk në luftën e tyre të parë në stadiumin Tottenham Hotspur në shtator 2021, duke humbur titujt e tij të botës në peshën e rëndë. Ndeshja e...
Lajme

Organizatori i kampanjës për shaminë i reagon Nagavcit: Na përgjërohej me e ndal fushatën sepse nuk e duronte presionin publik

Iniciatori i kampanjës për shfuqizimin e Udhëzimit Administrativ që ndalon bartjen e shamisë në Shkolla, Durim Berisha, ka komentuar deklaratat e ministres së Arsimit, Arbërie Nagavcit rreth çështjes së shamisë. Berisha është shprehur se për këtë punë, do të flasë Gjykata. “Që në start jemi përgatitur që këtë çështje ta...
1 2
Page 1 of 2