archive9 Gusht, 2022 - 23:22

Interesante

Parashikimi i Baba Vangas: Përmbytja që vjen sjell një lumë kufomash dhe më pas vjen diçka edhe më e keqe

Baba Vanga, emri i vërtetë i së cilës është Vangelia Pandeva Dimitrova Gušterova, ka lindur më 31 janar 1911 në Strumicë të Maqedonisë. Sipas folklorit dhe shumë dëshmive, ajo parashikoi ngjarjet më të rëndësishme botërore, veçanërisht fatkeqësitë. Ndër të tjera u shkrua historia e saj për përmbytjen e madhe. -Përmbytja...
Lajme

Zbulohet një tjetër virus i rrezikshëm në Kinë

Kina jep alarmin, pasi 35 persona sëmuren me virusin Langya të ‘identifikuar rishtas’. Mjekët kanë ngritur alarmin për një virus krejt të ri që ka infektuar dhjetëra njerëz në Kinë. Henipavirusi ‘Langya’ – ose LayV – u zbulua në 35 njerëz në provincat lindore Henan dhe Shandong të vendit. I...
Lajme

Ekspertët e sigurisë tregojnë se a do të ketë luftë në Kosovë

Ekspertët e sigurisë, Hajrullah Tërnava dhe Nuredin Ibishi, kanë deklaruar se Kosova nuk kërcënohet nga lufta. Por sipas tyre, krerët e shtetit nuk duhet të cungohen në deklaratat ndaj rreziqeve të mundshme që vijnë nga Serbia apo agjenturat ruse. “Me vetë faktin që Kurti është kryeministër i vendit dhe udhëheq...
Lajme

Stoltenberg për situatën në veri: KFOR-i po monitoron situatën nga afër, të gatshëm të ndërhyjmë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i Aleancës Veri-Atlantike është ruajtja e paqes dhe mundësia e të lëvizurit lirshëm në Kosovë. Ai këtë deklaratë e ka dhënë në një intervistë për mediumin malazez ‘Podgorica Vijesti’. I pyetur nëse është i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në...
Lajme

Çfarë po i ndodh kështu Albin Kurtit në Facebook?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar për ndryshimin e Rregullores së re të Punës për Kuvendin e Kosovës, mirëpo postimi i tij është vërshuar nga komente që kërkojnë ndryshimin e udhëzimit administrativ për shaminë në shkolla. Ditëve të fundit ka nisur një fushatë në rrjete sociale që kërkon lejimin...
Shëndeti

Gabimet që bëni kur hani mëngjes, ja çfarë duhet të shmangni

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjjithë ditës, por kanë një ndikim afatgjatë në shëndet. Për të marrë përfitimet maksimale të këtij vakti, këshillohet të shmangni gabimet e mëposhtme. Mungesa e vëmendjes tek ushqimi Mungesa e kohës dhe...
Lajme

A e ka përnjëmend Albin Kurti kur po e përmend luftën?

Shpresat për ruajtjen e paqes i ka tek NATO, por një luftë e re me Serbinë, nuk është larg mendsh për kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Kështu deklaroi kryeqeveritari në një intervistë për të përditshmen italiane La Repubblica, sikur edhe në mediumin Radio Evropa e Lirë. “Episodi i parë, rrjedhojë...
Lajme

Pajtohen dy familje në Pejë

Javë më parë në Pejë ndodhi një ngatërresë mes pronarit të pemishtes ‘Egzoni’ në Pejë dhe atij të ‘Hallall’. E gjithë ngjarja që dyshohet se ndodhi për shkak të konkurrencës në treg, eskaloi momentin kur Egzon Feka, dyshohet se ka kërcënuar Behar Muriqin, duke i drejtuar atij armën e zjarrit...
1 2 3
Page 1 of 3