archive2 Gusht, 2022 - 22:25

Lajme

Vuçiq: Të dielën u shmang më e keqja, ja me kënd kam folur

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka folur me tone tejet viktimizuese pas ngjarjeve të fundjavës në veri të Kosovës. Ai ka thënë se në lidhje me ato që ndodhën, do ta telefonojë nesër sekretarin e NATO-s, Jens Stoltenberg, Vuçiq thotë të ketë folur edhe me liderë botërorë, si dhe vet...
Lajme

Petkovic kërcënon: Nëse s’reagon KFOR, ka kush mbron popullin tonë

Drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyrë për Kosovë e Metohi’ pranë qeverisë së Serbisë, Petar Petkovic, reagoi sot pas një raporti për arrestim të një serbi në Veri të Kosovës nga njësitet speciale të Policisë së Kosovës që sipas tij paskan rrahur dhe kidnapuar atë, si dhe plaçkitur materialet shëndetësore që...
Lajme

Situata në Veri, sekretari i NATO’s bisedon me Kurtin – ja çka i tha

Jens Stoltenberg, sekratar i NATO’s, ka biseduar të martën me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin në lidhje me situatën në Veriun e Kosovës. Sekretari i NATO’s ka kërkuar që të gjitha palët ta ruajnë paqen. “Bisedova me Albin Kurtin për tensionet e fundit në Kosovë dhe rëndësinë e vazhdueshme të...
Lajme

Aksident i rëndë në rrugën Podujevë-Prishtinë

Një aksident trafiku ka ndodhur rreth orës 13:30 në rrugën Prishtinë – Podujevë, konkretisht në fshatin Gllamnik. Në këtë aksident janë përfshirë dy vetura, ku dyshohet edhe për persona të lënduar. Ekipet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes....
Lajme

Kurti u godit nga opozita se nuk u koordinua me Amerikën për Veriun, Hovenier e mbyll debatin

Vendimet e Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin kanë qenë të koordinuara me bashkësinë ndërkombëtare, ka thënë të martën ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier. “Të dyja masat janë plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe ishin të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar”, ka shkruar në Twitter ndër tjerash ambasadori amerikan....
Biznes

Pas shumë kohësh, lajm i mirë për naftën

Çmimet e naftës ranë të martën pas një rënie të kërkesës për të. Të dhënat tregojnë se ka rënie të prodhimit global. Prodhuesit kryesorë të naftës së papërpunuar pritet që të takohen gjatë javës për të përcaktuar nëse do ta rrisin furnizimin, raporton Reuters. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent...