archive26 Korrik, 2022 - 13:49

Lajme

Mbi 25 mijë familje përfituan nga skema e ndihmës sociale në qershor

Gjatë muajit qershor 2022 nga skema e ndihmës sociale kanë përfituar 25.444 familje me gjithsej 100.395 anëtarë, dhe nga skema për mbështetje materiale familjeve që kanë fëmijë me aftësi të kufizuara kanë përfituar 2.612 familje. Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) njofton se nga skema e pensioneve bazë të moshës...
Biznes

Kompania britanike merr licencë për kërkimin e arit në Kosovë, ky fshat është caku

Kompania britanike, Ariana Resources PLC, ka fituar licencë për kërkimin e arit në Kosovë, përkatësisht në fshatin Herticë, shkruan proactive. Lidhur me këtë është deklaruar edhe drejtori menaxhues i kompanisë, Kerim Sener. “Shtimi i projektit me shumë perspektivë të Herticës në portofolin e Tethyan-it Perëndimor është një hap i rëndësishëm...
Lajme

Çfarë përfiton Kosova nga programi i MCC-së

Kosova pritet të forcojë pavarësinë energjetike me Programin e ri Kompakt të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) dhe në të njëjtën kohë të kursejë miliona euro në vit. Përfaqësuesit e Kosovës dhe ata të MCC-së pritet të nënshkruajnë këtë javë në Uashington marrëveshjen për Programin Kompakt, në vlerë të...
Lajme

Sveçla vendos lule te vendi ku u vra polici Enver Zymberi

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka folur me rastin e 11-vjetorit të vrasjes së policit, Enver Zymberi. Ai tha se “historia e shtetndërtimit mbanë emrin e Enver Zymberit”, shkruan Express. Në një postim në Facebook, Sveçla ka publikuar disa fotografi ku shihet se ka vendosur lule në vendin...
1 2
Page 2 of 2