archive22 Korrik, 2022 - 20:14

Op/Ed

A po shkojmë drejt Luftës së Tretë Botërore?

Nga Alexei Bayer, Jerusalem Post Disa historianë i kanë cilësuar dy luftërat botërore si një konflikt të vetëm ushtarak me një armëpushim prej 20 vitesh në mes. Me pak fjalë, ishte një luftë e gjatë europiane për të ndalur Gjermaninë. Dhe ndërsa perandoria gjermane ishte krejt ndryshe nga Rajhu i...
Op/Ed

Askush nuk po ikë, por po i ndjekin punëtorët nga Kosova

Nga Nazmi Elezi Kamerieri: “Bos, a muj mbas dy javësh me i marrë pesë ditë pushim, po shkoj n’deti?” Pronari i restorantit: “Çfarë deti bre në këtë krizë? Unë s’po kam pare me shkue, e ku ti? Plus tash sezoni, kanë ardh’ shacat. Edhe me çka po shkon ti në...
Lajme

A do t’i vizitojë krerët e UÇK-së në Hagë, Osmani: Nuk kanë rëndësi vizitat por sa zbatohet ajo që është miratuar

Presidentja Vjosa Osmani, në konferencë për media së bashku me homologun e saj shqiptar Ilir Meta, ka thënë se s’është me rëndësi vizita në Hagë te krerët e UÇK-së por është e rëndësishme që si shtet të sigurohemi se themelimi i Gjykatës Speciale është duke u zbatuar siç duhet. “Unë...