archive11 Korrik, 2022 - 21:05

Lajme

“Qytetarët mund të lëvizin pa viza vitin tjetër”

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Shqiprim Pula, ka thënë se këtë vit kalendarik, samiti i Unionit Evropian do të ketë dy takime, e që në rend dite mund të jetë tema për heqjen e vizave për Kosovën. Shqipërim Pula, për Ekonomia Online tha se nëse këtë vit merret vendim që qytetarët...
Blerim Latifi
Lajme

Blerim Latifi e lidh ikjen e të rinjve nga Kosova me fenë

Analisti dhe profesori universitar, Blerim Latifi, ka bërë një postim në profilin e tij në Facebook e në të cilin merret me largimin e të rinjve kosovarë nga atdheu. Ai ka zgjedhur që në mënyrë të përgjithësuar të komentojë largimin e qytetarëve nga vendi, duke thënë se atyre u duhet...
Op/Ed

Ç’kuptim kanë patronimet Peci, Luci e Karaj?!

Nga Adem Breznica Emri “Lluka” tek latinët bën “Lucius”. Varianti i parë, përveç si antroponim, ka rezistuar për mijëra vjet duke u ruajtur ndër ne deri më sot edhe si patronim (mbiemër). Mirëpo, për shkak të shtresëzimeve të mëvonshme kulturore, sidomos pas depërtimit norman-anzhuin, venecian apo dhe raguzan në hinterlandin...
Lajme

Kjo është lista e shteteve ku mund të lëvizni pa viza, pas Liberalizimit!

Shtetet në të cilat mund të udhëtohet pa viza janë ato të Bashkimit Europian: Austri, Belgjikë, Bullgari, Danimarkë, Estoni, Finlandë, Francë, Greqi, Gjermani, Holandë, Hungari, Islandë, Itali, Letoni, Lituani, Luksemburg, Maltë, Poloni, Portugali, Qipro, Republika Çeke, Rumani, Sllovaki, Slloveni, Spanjë, Suedi. Qytetarët Kosovarë udhëtojnë pa viza edhe në Islandë, Norvegji...
Lajme

Putin mbledh me urgjencë parlamentin rus

Dhoma e ulët e parlamentit rus do të mblidhet më 15 korrik për një seancë të jashtëzakonshme, vetëm disa ditë pasi presidenti Vladimir Putin paralajmëroi se Moska as nuk e ka filluar ofensivën e saj në Ukrainë. Parlamenti rus, i dominuar nga një parti që gjithmonë mbështet Putinin, nuk bëri...
1 2
Page 1 of 2