archive10 Korrik, 2022 - 23:04

Lajme

Policia dënon 46 persona, kjo është arsyeja

46 persona u gjobitën nga policia pasi u zunë duke bërë gara me automjete. Njësia për kontroll në autostradë me të marrë informacionet se në autostradën Trudë – Mazgit, ishte duke u përgatitur një garë e paligjshme, i ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për ta parandaluar ngjarjen. Kështu...
Lajme

Tragjike xhaxhai gjen të mbytur në rezervuar nipin 17-vjeçar

Një 17-vjeçar është gjetur i vdekur pa shenja dhune pasditen e sotme në Tiranë. Policia bën me dije se ngjarja ka ndodhur rreth orës 19:15, në rezervuarin e fshatit Vrap, ku I riu është gjetur pa shenja jete nga xhaxhai i tij. Njoftimi i policisë: Tiranë/Informacion paraprak Sot, rreth orës...
Lajme

Rrëfejnë tmerrin: Enver Hoxha i zhvishte të burgosurit në mes të dimrit dhe i mbyste me Elektroshok! Ja si dukeshin burgjet!

Emisioni Kojshia Show, këtë javë vizitë i bëri qytetit të Shkodrës, ku moderatori Sadri Imeri, vizitoi edhe Muzeun e Kujtesës, i cili kujton viktimat e regjimit komunist të Enver Hoxhës. Historiani i këtij muzeu, Xherardo Nikjari, për emisionin Kojshia Show, rrëfeu tmerrin se si Enver Hoxha, i zhvishte të burgosurit...
précis

Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596

Nga Gjon Keka Nuk ka dokument apo vepër historike, gjeografike, etnografike etj, që përpos përshkrimit mbi lashtësinë e Arbërisë dhe të qyteteve kryesore të saj të mos përmendet edhe emri i heroit tonë arbëror Gjergj Kastrioti. Në vepra të tilla mund të shihet se sa i lidhur është emri i...