archive8 Korrik, 2022 - 21:26

Lajme

Eurodeputetja franceze e ashpër: I themi jo vizave për Kosovën – Ta ndalim këtë ç’menduri

Eurodeputetja franceze, Dominique Bilde, ka kundërshtuar liberalizimin e vizave për kosovarët.Ajo shkon aq larg sa e quan ç’menduri dhe se refuzojnë zgjerimin e Bashkimit Evropian në Kosovë. “Kosova ishte në program këtë javë në Parlamentin Evropian në Francë. Ne refuzojmë zgjerimin e BE-së me këtë vend. Ne gjithashtu kundërshtojmë lëshimin...
Lajme

Ish-ambasadori në Japoni: Ja çfarë bëri Shinzo Abe për Kosovën

Leon Malazogu, ish-ambasador i Kosovës në Japoni ka folur për tragjedinë e sotme në Japoni, ku pas një atentati me armë zjarri ka vdekur ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, shkruan Express. Malazogu ka thënë se Abe ka qenë shumë miqësor me Kosovën, derisa ka kujtuar edhe veprimet konkrete të Shinzo Abes...
Lajme

Qeveria e Malit të Zi miratoi Marrëveshjen Themelore me kishën serbe, Abazoviq humb mbështetjen e shumicës

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar të premten Marrëveshjes Themelore, e cila duhet të rregullojë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe. Kryeministri Dritan Abazoviç deklaroi se kjo marrëveshje është miratuar pas më shumë se katër orë diskutimi. Për miratimin e Marrëveshjes Themelore votuan 13 ministra, pesë...
Lajme

Të shtunën Kurban Bajrami, falja në sheshe dhe xhami

Këtë të shtunë besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin, festën e solidaritetit dhe sakrificës. Falja e namazit do të bëhet në sheshet e qyteteve dhe xhami në orën 06:05 minuta. Kurban Bajramin është festa e dytë më të rëndësishme pas Fiter Bajramit. Kuban Bajrami fillon qysh herët me faljen e Bajramit....
Lajme

Bëhuni gati – vjen paralajmërimi për vërshime në Kosovë

Uebfaqja MeteoKosova që merret me parashikimin e motit në Kosovë ka paralajmëruar vërshime sot dhe nesër në vend. Sipas kësaj faqe, reshjet do të intensifikohen pasdite dhe në mbrëmje duke shkaktuar edhe vërshime lokale. “Vendi ynë sot do të karakterizohet me vranësira dhe intervale me diell, ku gjatë ditës pritet...