archive4 Korrik, 2022 - 23:02

Lajme

Motoçiklistët e qëllojnë me breshëri plumbash një lokal

Objekti i një diskoteke, që gjendet në rrugën magjistrale Prishtinë-Ferizaj, është sulmuar me breshëri plumbash, të dielën. Sipas burimeve të televizionit, në drejtim të lokalit u shkrepën rreth 30 plumba e përafërsisht 20 prej tyre e goditën objektin. Nga gjithë këta plumba, të lënduar nuk pati, veçse organet e rendit...
Lajme

Tragjike: Ndërron jetë 22-vjeçari

Një i ri 22-vjeçar, Armando Kazma ka humbur tragjikisht jetën mbrëmjen e sotme në Sarandë. I riu u plagos për vdekje si pasojë e rënies së një tende në kalçeto. 22 vjeçari u transportua menjëherë në spital por nuk mundi të mbijetonte. Moti i keq dhe era e fortë përfshiu...
Lajme

Qeveria ndan 5 milion euro për fëmijët e këtyre moshave

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, është votuar projejtligji për edukimin në fëmijërinë e hershme. Kryeministri Kurti e cilësoi këtë projektligj të rëndësishëm, teksa theksoi se janë ndarë pesë milionë euro për fëmijët e moshës 0-6 vjet. “Në planin tonë kemi kushtuar rëndësi dhe për fëmijët 0 deri në 6...
Lajme

Edukimi parafillor nga viti i ardhshëm do të bëhet obligativ

Edukimi para-fillor do të bëhet obligativ në vitin shkollor 2023-2024. Projektligji që e rregullon këtë çështje është votuar në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës. Përmes këtij projektligji, të vegjëlve do t`iu ofrohet edukimi në të gjitha format e organizimit që nga lindja deri në moshën gjashtëvjeçare. Lidhur me...
Lajme

Nusja grushton vjehrrën në Prishtinë, i shkakton lëndime në trup

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste të dhunës në familje, ku viktima janë kryesisht gratë, të cilat përjetojnë dhunë qoftë nga bashkëshortët, apo edhe familjarët e tjerë. Një rast i tillë ka ndodhur edhe mbrëmë në rrugën “Tomorri” në Prishtinë. Sinjali mëson se këtë herë në rast...
Biznes

Pritet shtrenjtimi i biletave të Trafikut Urban në Prishtinë

Në kryeqytet ka nisur diskutimi për rritjen për 10 centë të çmimit të biletave të Trafikut Urban. Në Komunën e Prishtinës, thonë se rritja e çmimit është kërkesë edhe e BERZH-it. Këtë ndryshim të mundshëm në çmim po e kundërshtojnë qytetarët, për të cilët përballimi i krizës është bërë i...
Lajme

Aksidentohet me motor në Veternik, 19 vjeçari vdes në vendin e ngjarjes

Një 19 vjeçar ka vdekur mbrëmë si pasojë e aksidentit që ndodhi mbrëmë në Veternik mes një veture e motoçikletës. Viktima ishte duke vozitur motoçikletën. Rastin për Insajderin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë, Agron Borovci. “Mbrëmë rreth orës 23:45, është pranuar informata për një aksident trafiku rrugor të ndodhur...
1 2
Page 1 of 2