archive2 Korrik, 2022 - 22:03

Lajme

Rriten çmimet e qirave dhe banesave në Durrës

Çmimet e qirave dhe apartamenteve në Durrës po arrijnë çmime të larta të paregjistruara ndonjëherë më parë. Agjensitë imobiliare flasin për një rritje me rreth 15-20% më shumë sesa viti i kaluar. “Për një apartament në vijën e parë të detit çmimi varion nga 1000 deri në 1200-1300 euro m2”,...
Lajme

Rrebeshe shiu e breshër edhe në disa qytete të Kosovës

Rrebeshe shiu e breshër në disa qytete të Kosovës. Mot me shi të rrëmbyeshëm, breshër dhe erë të fuqishme po mbizotëron në disa qytete të Kosovës raporton Gazeta Express. Faqja që merret me parashikimin e motit “Meteo Ballkan”, ka ndarë disa video nga Istogu, Ferizaj e Shtimja. Rrebeshe të shiut...
Lajme

Nënës vegane i vdes fëmija nga kequshqyerja, shpallet fajtore

Një nënë vegane është shpallur fajtore për vdekjen e djalit të saj 18-muajsh, i cili peshonte vetëm 7,7 kg kur vdiq, në vitin 2019. 39-vjeçarja Sheila O’Leary e ushqente fëmijën e saj vetëm me fruta, perime dhe qumësht gjiri. Ajo tashmë pret në 25 korrik dënimin, duke rrezikuar edhe burgimin...
Lajme

Shifra alarmante të rasteve të reja me COVID

Vendi ka pësuar rritje të rasteve me Covid-19. Brenda 24 orëve të fundit janë konfirmuar 205 qytetarë pozitiv me Covid-19, nga 736 testime. Aktualisht kemi 897 raste akive, teksa nuk është shënuar asnjë vdekje sot e as ditëve të fundit. Brenda 24 orëve bëhet e ditur për 38 të shëruar,...
Lajme

Parlajmërimi i frikshëm i ekonomistëve për Kosovën

Kosovën do ta lëshojnë deri në fund të vitit nga 50 deri 60 mijë persona, po vlerësojnë ekspertët ekonomisë.Përderisa vetëm vitin e kaluar Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë të ditur se kanë emigruar 42 728 persona.Prandaj sipas ekspertëve numri do të rritet krahasuar me vitin 2021 për...