archive25 Qershor, 2022 - 20:29

Lajme

“Nëse don rri, nëse jo shko se ka punëtorë boll”, kështu i maltretonin punëtorët kompanitë që tani ankohen për mungesë të tyre

Orar i stërzgjatur i punës, mohim i pushimit vjetor, punë pa kontratë, pagë e ulët e me vonesa – janë ankesat që kanë shprehur punëtorët e sektorit privat ndër vite në Kosovë. E tani, bizneset kosovare vazhdojnë të ankohen se s’po gjejnë punëtorë. Imer Mushkolaj ka publikuar një status në...
Lajme

Murati mburret me “punësimet” e Qeverisë Kurti

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka publikuar të dhënat zyrtare nga ATK-ja për numrin e të punësuarve. Në Facebook ai ka publikuar shifrat e vitit 2019 dhe të vitit 2022. Postimi i Muratiti: Të punësuarit aktivë sipas të dhënave zyrtare nga ATK: Maj 2019: 📊 318,610 të punësuar Maj 2022:...
Lajme

Sot dhe nesër s’ka kufi Kosovë-Shqipëri

Sot nisi zbatimi i marrëveshjes për hapjen tërësore të kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë. Çdo fundjavë gjatë sezonit veror në pikat kufitare nuk do të ketë asnjë ndalim për kontroll dokumentesh apo policor. Marrëveshja u arrit në mbledhjen e fundit të përbashkët të dy qeverive. Në këtë mbledhje është rënë...
Lajme

49 raste te reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar 49 persona pozitivë me COVID-19. Derisa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes, teksa janë shëruar 25 qytetarë, transmeton Klankosova.tv. Numri i përgjithshëm i të shëruarve është 225.369. Në total numri i rasteve aktive është...
Biznes

Mungesa e punëtorëve fut Kosovën në krizë

Orar i stërzgjatur i punës, mohim i pushimit vjetor, punë pa kontratë, pagë e ulët e me vonesa – janë ankesat që, ndër vite, kanë shprehur punëtorë të sektorit privat në Kosovë. Shumë prej tyre janë raportuar shpesh edhe në Inspektoratin e Punës, por nga Sindikata e punonjësve të sektorit...