archive24 Qershor, 2022 - 23:51

Lajme

Ky është parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Fundjava parashihet të dominohet nga mot i nxehtë, por edhe i paqëndrueshëm, ku orëve të pasdites shfaqen sërish mundësi për zhvillime të rrebesheve me bubullima. Vende-vende rrebeshet mund të zhvillohen edhe në formë stuhishë me erë apo edhe breshër lokalisht. Në fillim të javës vijuese po pritet të kemi mot...
Lajme

Zogaj publikon fotografitë e projektit të Spitalit të Prishtinës

Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj ka njoftuar për shpalosjen e ‘Projektit të Fizibilitetit për Spitalin e Përgjithshëm të Prishtinës”. Zogaj përmes një cicërime në Twitter tha se Prishtina duhet ta ketë spitalin e saj. Sipas tij, një spital për Prishtinës është e domosdoshme për të gjithë qytetetarët e saj. “Prishtina...
Lajme

Nesër hapet Pishina e Gërmisë, këto janë çmimet

Nesër nga ora 10:00 pritet që të bëhet hapja e Pishinës së Gërmisë. Menaxhmenti i Ndërmarrjes Publike “Sport Marketing” që menaxhon me pishinën ka bërë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme. Në njoftimin e tyre thuhet se do të vazhdojnë t’i mbajnë të mobilizuar stafin menaxhues...
Lajme

Spanja deklarohet për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka thënë të premten se Franca do të pranojë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, sipas rekomandimit të Komisionit Evropian të 2016-s, raporton “infolibre”. “Spanja luan rol konstruktiv dhe jemi të hapur për aprovimin e heqjes së vizave për Kosovën”, ka thënë ai në...
Lajme

Mbi 300 punëtorë vullnetarisht largohen nga Telekomi

Ka përfunduar procesi i verifikimit të aplikimeve të punëtorëve të Telekomit për shkëputje vullnetare të marrëdhënies së punës. Nga 383 aplikime, 302 është numri final i punëtorëve që janë larguar vullnetarisht nga puna. Sivjet Telekomi ua ofroi mundësinë punëtorëve të vet një “pako dalëse”. Aty parashihej që kushdo që ishte...
Lajme

Lajm i mirë: Dalin edhe 100 eurot për këtë kategori

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka njoftuar se janë procesuar 100 eurot e ndara për studentët, shkruan Periskopi. Përmes një njoftimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka noftuar se rreth 46 mijë studentë janë përfitues të 100 eurove. Postimi i tij i plotë:...
Biznes

Bie ndjeshëm çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare

Sot çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare është tregtuar me rreth 104 dollarë për barelë. Ka disa ditë që ky është çmimi më i ultë i tregtimit të naftës. Mirëpo pavarësisht rënies së çmimeve në botë, në Kosovë sot një litër naftë kushton hiq më pak se 1.91 euro për...
Lajme

Emisari gjerman: Kosova të mos dorëzohet, liberalizimi do të ndodhë

I dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarazin, ka folur për samitin BE-Ballkani Perëndimor, mbajtur dje në Bruksel. Lidhur me pritshmërinë e këtij samiti për vendet e Ballkanit Perëndimor, sidomos për Kosovën, Sarrazin theksoi se ka pritur rezultate, sepse, sikundër tha ai, në Gjermani është punuar shumë...
Lajme

Po planifikonin sulm terrorist, arrestohet çifti kosovar

Një çift me origjinë nga Kosova, por të lindur në Itali, u ndaluan në Trento nga policia për shkak se akuzohen për terrorizëm, apo cënim të sigurisë dhe rendit publik. Bëhet e ditur se ata janë arrestuar nga policia italiane, pasi akuzohen se planifikuan një sulm terrorist në emër të...
1 2
Page 1 of 2