archive21 Qershor, 2022 - 18:14

Lajme

Glauk Konjufca deklarohet për liberalizimin e vizave

Në prag të Samitit të Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor që do të mbahet në Bruksel, kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka thënë se shpreson që në agjendë të jetë çështja e liberalizmit të vizave për Kosovën. Konjufca beson që nëse kjo do të përfshihet në agjendë atëherë...
Biznes

“Mos të filozofojmë shumë, të votohet pro Trustit”

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri thotë që marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e dy qeverive të mos mbesin vetëm në letër. Përmes një postimi në “Facebook”, Tahiri i bën thirrje mazhorancës të votojë Trustin, transmeton Klankosova.tv. Sipas tij, tërheqja e parave nga Trusti do të zbuste vështirësitë...
Lajme

Vjen urimi nga qeveria e Scholz pas marrëveshjes Kosovë-Serbi për rrymën

Qeveria federale e Gjermanisë ka uruar Kosovën dhe Serbinë, si dhe BE-në si ndërmjetësuese, për marrëveshjen e arritur sot në Bruksel për çështjen e energjisë. Urimin e qeverisë e përcolli zëdhënësi i saj, Steffen Hebestreit, përmes një postimi në Twitter. “Urime për kryenegociatorët e Serbisë dhe Kosovës, si dhe Përfaqësuesin...
Lajme

Çmimi i arit në Kosovë arrin shifra rekorde, kaq kushton grami

Çmimi i arit në Kosovë rëndom varet nga lëvizjet në bursat ndërkombëtare. E lëvizjet e shumta në tregjet ndërkombëtare të arit përgjatë dy viteve të fundit, kanë bërë që edhe në Kosovë çmimi i arit të rritet në përmasa të larta. Aktualisht, çmimi i një gram ari nëpër disa prej...
Lajme

Prishtinë: 22-vjeçarja ther me thikë veten, kjo është arsyeja

Një rast jo fort i zakontë i plagosjes ka ndodhur mbrëmë në rrugën “Ilaz Kodra” në Ulpianë, ku një 22-vjeçare ka therur me thikë veten, për shkak se nuk i pëlqeu një fustan, raporton Gazeta Sinjali. Burimet e Sinjalit bëjnë me dije se lidhur me rastin është njoftuar menjëherë Policia,...