archive20 Qershor, 2022 - 20:04

Lajme

Kur pritet të përfundojë hekurudha Kosovë-Shqipëri?

Shqipëria dhe Kosova, në mbledhjen e përbashkët të mbajtur sot për dy qeveritë kanë nënshkruar disa marrëveshje bashkëpunimi. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë në Shqipëri, Belinda Balluku si projekt me vlera të rëndësishme kombëtare, ka veçuar ndërtimin e hekurudhës që do të lidhë dy vendet, raporton Euroneës.al. Ndërtimi i hekurudhës...
Lajme

Zgjidhet drejtori i RTK-së

Shkumbin Ahmetgjekaj është zgjedhur sot drejtor i Radio Televizionit të Kosovës. Siç mëson Gazeta Express, Bordi i RTK-së ka votuar unanimisht për Ahmetxhekajn. Ai ka dalë më i vlerësuari në intervistën që është bërë me kandidatët për këtë pozitë. Ahmetxhekaj ka qenë ushtrues detyre i drejotorit të RTK-së, që nga...
Lajme

Më në fund, Presidentja thotë diçka për “Sunny Hill”

Vetëm pasi përfundoi drama njëjavore dhe pasi Qeveria u mor vesh me “Sunny Hill”-in, Presidentja Osmani ka bërë një reagim, në të cilin i uron mirëseardhje Dua Lipës. Nga Presidentja Vjosa Osmani nuk kishte asnjë reagim, as pasi Dukagjin Lipa publikoi letrën, të cilën, ndër të tjerë, ia kishte dërguar...
Interesante

Çka fshihet pas monumentit Budist në Afganistan?

Bërja e stupave shumë të pazakonta duhet të ketë qenë një temë e përsëritur mes budistëve shumë kohë më parë. Afganistani është një vend islamik sot, por ishte budist në të kaluarën e tij të largët. Budat e Bamiyan dikur qëndronin si dëshmi për këtë fakt, por ata u përdhosën...
Lajme

Rama kapet ‘keq’ me gazetarin shkas rrëzimi i Qeverisë Kurti

“Qeverinë Kurti e rrëzon veç një protestë, Albin”, kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama sot pas mbledhjes së përbashkët të dy qeverive. Pyetje e parashtruar nga gazetari kosovar nervozoi Ramën, e cili tha se një deklaratë e Ramës në Ohër u nënkuptua si punë për rrëzimin e qeverisë. “Ju po...
Lajme

Ambasada gjermane e ndryshon aplikimin për termin dhe vizë

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka njoftuar, të hënën, se do të bëjë një ndryshim rreth termineve për vizë. Metoda e re, do të zbatohet nga muaji shtator, ndërsa ambasada pret që kjo të shkurtojë kohën për pajisje me një vizë Schengen. Mënyra e re tashmë aplikohet nga Ambasada tjera...
Lajme

Kosova merr edhe një lajm të mirë për liberalizimin e vizave

Ministrja e Jashtme sllovene, Tanja Fajon, duke arritur sot në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së në Luksemburg, theksoi se nuk duhet harruar Ballkani Perëndimor, kur t’i jepet Ukrainës statusi kandidat për anëtarësim në BE. Fajon ka folur edhe në lidhje me Kosovën, ku shtoi duhet t’i liberalizohen vizat,...
Lajme

Mblidhet Kryesia e Kuvendit, vendos për Trustin!

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mblidhet sot për të caktuar pikat e rendit të ditës për seancat e radhës. Në mbledhjen e planifikuar për në orën 11:00 diskutohet edhe për caktimin e seancës për votimin e Projektligjit për Trustin, raporton 02Press.com “8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-134 për plotësimin...