archive10 Qershor, 2022 - 21:21

Lajme

Publikohet fotografia e Albin Kurtit në spital

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka shkruarnë Klinikën Emergjente për gjendjen e tij shëndetësore. Ky i fundit siç njoftoj mbrëmë natën vonë Ministria e Shëndetësisë i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik, nga apendiciti. E për ta vizituar ministrin Latifi pas ndërhyrjes ka shkuar edhe kreu i vendit Albin Kurti. ATV...
Lajme

Profesori u mbylli 1-sha 83 nxënësve, e humbin maturën

83 nxënës të klasës së 12’të të shkollës “Ali Hadri” në Pejë, nuk do të mund të hyjnë në Testin e Maturës, si pasojë e 1-shave të lënë nga një profesor i vetëm. Nxënësit që në gjithë gjeneratën ishin 131 ankohen se vlerësimi nuk ka qenë i duhur, derisa kërkojnë...
Shkencë

Çfarë e shkakton zhurmën e bubullimës

Rrufeja dhe zhurma e bubullimave nuk kalojnë kurrë pa u vënë re dhe kanë intriguar njerëzit për shekuj me radhë. Grekët e lashtë besonin se bubullima ishte arma e Zeusit, perëndisë greke të rrufesë. Sipas mitologjisë skandinave, Thor konsiderohej perëndia e bubullimave. Në mitologjinë hindu, Indra konsiderohej perëndeshë e parajsës...
Lajme

Scholz në Prishtinë, Kurti e pret me nderime të larta shtetërore

Kancelari gjerman Olaf Scholz është pritur nga kryeministri Albin Kurti me nderime të larta shtetërore me rastin e vizitës së tij në Prishtinë raporton Gazeta Express. Scholz do të zhvillojë takim me shefin e qeverisë kosovare në ora 10:45 kurse pas takimit është paralajmëruar edhe një konferencë e përbashkët. Kancelari...