archive17 Maj, 2022 - 14:52

Biznes

Ky është linku ku mund ta shihni nëse jeni regjistruar nga punëdhënësi

Secili punëtor mund ta verifikojë nëse është i regjistruar nga punëdhenësi dhe nëse i njejti është duke ua paguar tatimet. Adiminstrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se të gjithë punëtorët mund të verifikohen përmes këtij linku: https://apps.atk-ks.org/regemployer. Në rast se shohin se punëdhënësi nuk ua paguan tatimet, atëherë punëtorët...
précis

Ndahen çmimet e edicionit të gjashtë të PITF2022 “Burbuqe Berisha”, Enver Petrovci rrëmben çmimin kryesor

Edicioni i gjashtë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në vend, Prishtina International Theater Festival “Burbuqe Berisha” 2022, ka përmbyllur me suksese të shumta festivalin që për shtatë ditë ishte edhe epiqendra e kulturës në kryeqytet. Në një ceremoni madhështore të ndarjes së çmimeve të organizuar në bashkëpunim më...
Lajme

Ambasada amerikane lavdëron Kosovën për sanksionet e reja ndaj Rusisë

Kosova i është bashkuar sanksioneve të reja të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, të cilat u propozuan në prill nga Këshilli i Bashkimit Europian dhe SHBA. Këtë veprim të Qeverisë së Kosovës e ka lavdëruar ambasada e SHBA-së në Kosovë. “SHBA lavdëron Kosovën për solidaritetin...
Lajme

Presidentja Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vite ka mbushur

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, feston sot ditëlindjen. Ajo mbush 40 vjet. Osmani ka lindur më 17 maj 1982 në Mitrovicë. Shkollimin fillor dhe të mesëm i ka mbaruar në Mitrovicë. Ka mbaruar Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet Master dhe studimet e Doktoraturës i ka mbaruar...