archiveMaj 2022

Biznes

Inflacioni në eurozonë arrin nivelin rekord

Inflacioni në 19 vendet që përdorin valutën euro shënoi një rekord prej 8.1 për qind të martën, si pasojë kjo edhe e rritjes së çmimeve të energjisë, të shkaktuar pjesërisht nga lufta e Rusisë në Ukrainë. Të dhënat më të fundit të publikuara nga agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian...
Lajme

Ambasadori Amerikan konfirmon se Kurti u prit në Shtëpi të Bardhë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar për raportimet në mediat kosovare sa i përket vendit ku kryeministri Albin Kurti ka takuar këshilltarin kryesor të Joe Biden, Jake Sullivan, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Hovenier ka thënë se është i befasuar...
Shkencë

A janë krijuar njerëzit nga UFO-t? Teoria që po përplas ekspertët

Po sikur Toka të ketë qenë një laborator i madh, dhe qeniet njerëzore produkti përfundimtar i eksperimenteve evolucionare, të promovuara nga inteligjenca jashtëtokësore të avancuara teknologjikisht? Kjo është ajo që disa njerëz kanë hipotetizuar duke filluar që nga fundi i viteve 1950, bazuar në analizat jo–konvencionale të miteve dhe legjendave...
Lajme

Gjendet avioni i rrëzuar në Kroaci, asnjë i mbijetuar në bord

Janë gjetur mbetjet e avionit që doli nga radarët një ditë më parë në Kroaci. Autoritetet kroate kanë njoftuar se 4 anëtarët e bordit kanë ndërruar jetë, ndërsa policia ka nisur një hetim për shkaqet dhe rrethanat aksidentit ajror. Kreu i ekipeve të mbrojtjes civile, Damir Trut, tha se “Sapo...
1 2 3 21
Page 1 of 21