archivePrill 2022

Sporti

Zymer Bytyqi vazhdon të shënojë në Superligën turke

Zymer Bytyqi ka shënuar gol në elitën e futbollit turk. Futbollisti i Kombëtares së Kosovës shënoi golin e vetëm për skuadrën e tij, Konyaspor, në humbjen 1:2 kundër Karagumuruk. Bytyqi realizoi në minutën e 23-të të ndeshjes. Për 25-vjeçarin, ky ishte goli i shtatë në këtë edicion në kampionatin turk....
Lajme

Merret vendim për lehtësimin e masave anti-covid

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot për lehtësimin e masave kundër Covid-19, shkruan Gazeta Express. Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka njoftuar se situata epidemiologjike në Kosovë është stabile dhe për këtë arsye masat do të lehtëson. Duke mos bërë të ditur se cilat masa do të lehtësohen, Latifi ka...
Lajme

Kurti shfuqizon vendimet e Haradinajt për tokat e AKP-së që iu ishin dhënë komunave

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e qeverisë ka shfuqizuar vendimet e ish-kryeministrit Haradinaj për dhënien e tokave të Agjencisë Kosovare të Privatizimit disa komunave. Kurti tha se pronat duhet t’i kthehen AKP-së dhe se kthimi i ligjshmërisë aty ku kërkohet sipas tij është i pakompromis raporton Gazeta Express. “Shqyrtimi i...
Lajme

Serbia demonstron armët kineze

Ushtria e Serbisë, më 30 prill, shfaqi në publik sistemin kinez të mbrojtjes ajrore FK-3, që ka arritur në këtë vend së voni. Serbia pranoi dërgesën me këtë sistem të sofistikuar të mbrojtjes raketore përmes një operacioni sekret, më 10 prill. Mediat ndërkombëtare, asokohe, raportuan se kjo dërgesë po ndodhte...
Lajme

Pas kthimit nga Amerika, Kurti mbledh sot ministrat

Qeveria e Kosovës do të mbajë mbledhjen e radhës sot në ora 14:00, njofton zyra për media e kryeministrit. “Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. VENDI: Ndërtesa e Qeverisë KOHA: 14:00”, thuhet në njoftim. Kryeministri Kurti pas disa ditë qëndrimi në ShBA ku mori pjesë në ceremoninë e varrimit të...
Lajme

Chollet në takim me Kurtin: Përparimi në dialogun Kosovë-Serbi është çelësi për të ardhmen evropiane të Kosovës

Kryeministri Albin Kurti është takuar me Këshilltarin e Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet. Për këtë takim ka njoftuar Chollet, përmes një postimi në Tëitter. Chollet ka thënë se çelësi për të ardhmen evropiane të Kosovës është përparimi në dialogun Kosovë-Serbi. Tutje, ka thënë se e ka falënderuar Kurtin për...
Lajme

Skepticizëm për liberalizim të vizave edhe pas zgjedhjeve në Francë

Skepticizmi për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës po vazhdon edhe pas zgjedhjeve në Francë dhe fitores për mandatin e dytë të presidentit, Emanuel Macron. Zgjedhjet e serishme parlamentare në Francë në muajin qershor dhe hezitimi i vendeve të tjera skeptike të BE-së pritet të pamundësojë largimin e regjimit...
1 2 3 31
Page 1 of 31