archive28 Shkurt, 2022 - 17:19

Lajme

Zelensky nënshkruan ofertën që Ukraina të anëtarësohet në BE

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar ofertën që Ukraina të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Kujtojmë se në lidhje me këtë, Zelensky ka biseduar edhe me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, dhe Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von de Leyen. De Leyen ka thënë se blloku perëndimor do të vazhdojë...
Lajme

Ukraina publikon pamje të reja: Shikoni si e shkatërron sistemin raketor rus me dronin turk “Bayraktar”

Në faqen e kryekomandantit të forcave ushtarake të Ukrainës, para pak minutash, janë publikuar pamje nga shkatërrimi i një sistemi raketor rus. Ukraina ka defunksionalizuar disa raketa ruse, me dronin turk “Bayraktar”, transmeton Gazeta Express. Pamjet, sipas autoriteteve ukrainase, janë prej fshatit Ivankiv, në rajonin e kryeqytetit ukrainas, Kyiv. Derisa...
Lajme

Ukraina jep detaje nga bisedimet me Rusinë

Zyrtarë nga parlamenti i Ukrainës kanë njoftuar se bisedimet me zyrtarët rusë në kufirin me Bjellorusi ende po vazhdojnë. Më herët u raportua se bisedimet kanë përfunduar, por palët ishin në një pushim dhe tani ka nisur raundi tjetër i bisedimeve....
Lajme

Përfundojnë bisedimet Ukrainë-Rusi

Më shumë se katër orë kanë zgjatur bisedimet me Ukrainës dhe Rusisë të mbajtura në Bjellorusi. Takimi sapo ka përfunduar ndërsa ende nuk dihet nëse është arritur ndonjë marrëveshje mes palëve....
Lajme

Mensa e Prishtinës kthen shërbimin e ushqimit në restorant

Qendra e Studentëve njofton studentët banues se nga data 1 mars ushqimi në mensë do të servohet brenda restorantit të saj. Për shkak të rekomandimeve të mëhershme nga IKSHPK, MASHT-i dhe MSH për shkak të gjendjes me pandemi COVID-19, shërbimi me ushqim deri më tani në mensë është servuar në...
Lajme

Pamje të reja nga takimi Ukrainë – Rusi

Bisedimet Ukrainë – Rusi kanë filluar në ditën e pestë të luftimeve prej kur Rusia nisi pushtimin e vendit fqinj, shkruan Gazeta Express. Tashmë janë ka publikuar disa fotografi të reja brenda takimit, për të cilin Ukraina dhe Rusia të dielën u pajtuan ta zhvillonin me ndërmjetësimin e Bjellorusisë....
Lajme

Japonia i dhuron 100 milionë dollarë ndihmë Ukrainës

Zelensky thotë se Japonia do t’i sigurojë Ukrainës paketë ndihme prej 100 milionë dollarësh. Presidenti i Ukrainës thotë se kryeministri japonez Fumio Kishida ka rënë dakord t’i ofrojë Kievit 100 milionë dollarë ndihmë, përveç mbështetjes ekzistuese financiare. “Një koalicion i vërtetë global kundër luftës funksionon”, shkroi Zelenskyy në Twitter pasi...
1 2 3 4 5 6
Page 3 of 6