archive28 Shkurt, 2022 - 21:10

Lajme

Konflikti në Ukrainë: Cilat janë rreziqet bërthamore?

Të dielën, presidenti Putin urdhëroi ushtrinë e tij që të zhvendosë “forcat parandaluese” ruse – të cilat përfshijnë armë bërthamore – në një “mënyrë të veçantë të detyrës luftarake”. Por çfarë saktësisht do të thotë kjo? Nuk është plotësisht e qartë, thonë analistët perëndimorë. Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar thonë...
Lajme

Gati të ndryshojë gjithçka, lëvizje në Parlamentin Europian pas kërkesës së Zelenskyit për anëtarësim në BE

Parlamenti ukrainas ka publikuar një fotografi të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyi duke thënë se shpërfaq momentin kur ai ka nënshkruar aplikacionin që bën thirrje për anëtarësim të Ukrainës në Bashkimin Evropian. “Ky është moment historik”, është thënë në një postim të publikuar në Twitter. Menjëherë pas kësaj Parlamenti Evropian thuhet...
Lajme

Këto janë kushtet e Putinit që t’i ndalojë bombardimet në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin pati një telefonatë me homologun e tij francez Emmanuel Macron, të iniciuar nga pala franceze të hënën, tha Kremlini në një deklaratë. Gjatë bisedës, të dyja palët “patën një shkëmbim serioz dhe të plotë të mendimeve rreth situatës në Ukrainë”, tha Kremlini. “Pala franceze ka shprehur...
Lajme

Çka tha pala ukrainase pas takimit me rusët?

Ka përfunduar takimi disaorësh mes zyrtarëve të Ukrainës dhe të Rusisë, ndërsa palët janë marrë vesh që negociatat të vazhdojnë, thuhet në një raportim të The Guardian, transmeton Gazeta Express Një zyrtar ukrainas pas takimit ka thënë se të dyja palët do të kthehen në kryeqytetet e tyre për konsultime...
Lajme

Nesër takimi Osmani – Erdogan

Sipas njoftimit, të shpallur në web faqen e Presidencës turke, thuhet se takimi Erdogan – Osmani do të mbahet nesër. Aty theksohet se Osmani po qëndron në Turqi me ftesë të Presidentit Erdogan. “Do të adresohen të gjitha aspektet e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet Turqisë dhe Kosovës si dhe do të...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6