archive27 Shkurt, 2022 - 22:28

Lajme

Rusia pranon zyrtarisht humbjet në Ukrainë, nuk përmend numra

Për herë të parë, ministria ruse e Mbrojtjes ka pranuar humbje në Ukrainë, por nuk ka dhënë shifra. “Ka pasur të vrarë dhe të plagosur në mesin e ushtrisë ruse gjatë rrjedhës së operacionit ushtarak special”, tha ministria e mbrojtjes në Moskë në një deklaratë të cituar nga agjencia e...
Lajme

Shqipëria prezanton sanksionet ndaj Rusisë

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka njoftoi sot vendimin e qeverisë shqiptare për t’ju bashkuar sanksioneve individuale për ngrirjen e aseteve te individëve duke nisur me Presidentin rus, Vladimir Putin. Të tjerët janë Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, anëtarët e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të...
Lajme

Zelensky ua rritë në 3 mijë euro rrogat ushtarëve ukrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky, ka njoftuar se do ua rrisë rrogat ushtarëve ukrainas në 3 mijë euro në muaj, duke thënë se po e bën këtë për t’ua bërë me dije se sa populli ukrainas u janë mirënjohës atyre. “Duhet ta kuptojmë se për momentin gjëja më e rëndësishme...
Lajme

Ndryshim drastik i Gjermanisë në shpenzimet ushtarake, çfarë i shtyu të ndryshojnë qasje

Brenda pak ditësh Vladimir Putin ka arritur të bëjë atë që aleatët e NATO-s kanë shpenzuar vite duke u përpjekur për të arritur: një rritje masive të shpenzimeve ushtarake në Gjermani, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Armët gjermane për Ukrainën. 113 miliardë dollarë shtesë (84 miliardë £) për ushtrinë gjermane....
1 2 3 5
Page 1 of 5