archive25 Shkurt, 2022 - 23:00

Lajme

Suedia i përgjigjet Rusisë pas kërcënimit që mori sot

Suedia i është përgjigjur Rusisë pas kërcënimit që ia bëri sot se nëse tentojnë të futen në NATO do të mund të përballen me pasoja ushtarake dhe politike. Gjatë një konference për shtyp, kryeministrja suedeze Magdalena Andersson ka thënë se Suedia e vendos vetë politikën e saj të sigurisë, shkruan...
Lajme

Plaçkitet Angela Merkel

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel është bërë viktimë e një hajni, teksa po bënte blerje ushqimore në një dyqan në Berlin të enjten. Me atë rast i është vjedhur kuleta, ndonëse e shoqëruar nga sigurimi personal. Kuleta ishte në një çantë që ishte varur në një karrocë, transmeton Bild. Policia e...
Lajme

Lufta në Ukrainë rrit vigjilencën në Kosovë

Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti kanë thënë se kanë marrë masa shtesë për sigurinë. Ata nuk kanë dhënë detaje rreth tyre, por kanë njoftuar për një varg takimesh që kanë zhvilluar me përfaqësuesit e mekanizmave të sigurisë – vendorë e...
Lajme

Kurti dhe Gërvalla i njoftojnë ambasadorët me sanksionet që ia vendosi Kosova Rusisë

Kryeministri i Republikës së Kosovë, Albin Kurti, së bashku me zëvendëskryeministren dhe Ministren për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla, takoi virtualisht ambasadorët dhe shefat e misioneve diplomatike dhe konsullore të Republikës së Kosovës. Në këtë takim të jashtëzakonshëm u diskutua për agresionin ushtarak dhe invadimin e Ukrainës nga...
Lajme

Konvoji i kamionëve me municion nga Polonia arrin në Ukrainë

Një konvoj me armatim ka arritur nga Polonia në Ukrainë. Kështu ka bërë të ditur Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Błaszczak, transmeton Gazeta Express. “Konvoji me armatime që e kemi nisur për Ukrainën tashmë ka arritur në destinacion. Ne i mbështesim ukrainasit, jemi në solidaritet me ta dhe e...
Lajme

Nuk ndalet RUSIA, kërcenon hapur Suedinë dhe Finlandën: Nëse veç anëtarësoheni në NATO pasojat për ju do të jenë të rënda

Zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zahkarova, në një konferencë për media ka kërcënuar Suedinë dhe Finlandën, duke thënë se ato mund të përballen me pasoja ushtarake dhe politike, nëse tentojnë të futen në NATO. “Natyrisht, pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, e cila është kryesisht një aleancë ushtarake siç...
1 2 3 4
Page 1 of 4