archive13 Shkurt, 2022 - 23:24

Lajme

Gjermania paralajmëron: Mund të jemi në prag të luftës në Evropë

Evropa mund të jetë në prag të luftës, tha sot zëvendëskancelari i Gjermanisë Robert Habeck. “Ne mund të jemi në prag të luftës në Evropë”, i tha Habeck televizionit RTL/NTV, shkruan The Guardian. Ndërkohë, kancelari Olaf Scholz pritet të takohet javën tjetër me presidentin rus, Vladimir Putin, ku do t’i...
Lajme

Qytetarët e Ukrainës përgatiten për luftë

Ndërsa vazhdojnë përpjekjet për të qetësuar tensionet midis Moskës dhe Kievit, banorët ukrainas që jetojnë përgjatë kufirit po planifikojnë se çfarë do të bëjnë nëse Rusia e pushton Ukrainën. 40-vjeçarja Yulia VitkOvska është infermiere dhe rezerviste me forcat e mbrojtjes territoriale në Ukrainën verilindore. Në një bisedë me Zërin e...
Lajme

Fillojnë të ikin nga Ukraina (VIDEO)

Frika e një sulmi rus javën e ardhshme ka detyruar diplomatë të shumtë nga vendet perëndimore të bëjnë gati valixhet. Pamjet tregojnë pjesëtarë të stafit diplomatik amerikan pjesë e OSBE-së. Qeveritë e disa vendeve aleate të NATO-s, krahas, Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe, Italisë edhe Shqipëria u bënë thirrje...
Lajme

Papa Françesku i shqetësuar për tensionet në Ukrainë

Papa Françesku shprehu shqetësimin e tij lidhur me konfliktin në Ukrainë pas lutjes së tij tradicionale të Engjëllit ditën e diele. “Lajmet që vijnë nga Ukraina janë shumë shqetësuese”, tha udhëheqësi katolik 85-vjeçar para mijëra adhuruesve dhe shikuesve në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë. Papa Françesku u bëri thirrje...
Lajme

Moti do iu befasoj sërish

Mbetet butë në javën vijuese, me vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell. Të mërkurën riga lokale shiu. 13.02.2022 – Moti i butë që dominoj në pjesën e dytë të javës që po lëmë pas, do të mbizotëroj edhe gjatë javës së tretë të muajit shkurt, me temperaturat ndjeshëm mbi...
1 2 3 4
Page 1 of 4