archive11 Shkurt, 2022 - 22:37

Lajme

Situata alarmante rreth Ukrainës, pritet një telefonatë Biden -Putin

Situata alarmante mes Rusisë e Ukrainës ka bërë që SHBA-të të bëjnë një paralajmërim që sulmet ruse mund të fillojnë këto ditë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express. Megjithëkëtë, këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se mbetet ende e paqartë nëse Vladimir Putin ka dhënë përfundimisht...
ShowBiz

Veshja e Artës në Dubai sa një shtëpi në Prishtinë

Ajo merr përherë vëmendje. Flasim për Arta Elezaj vajzën nga Klina e cila nga një person i thjeshtë tanimë është shndërruar në emrin më të lakuar në mediat rozë. Kjo jo pa arsye pasi që përveç linjave trupore që e kanë vënë përherë në fokus të mediave rozë, ka ndikuar...
Lajme

Dizajni i NEWBORN-it sivjet i kushtohet fuqisë së grave

Ideatori i monumentit NEWBORN, Fisnik Ismaili, ka dhënë sinjalin e parë se si do të mund të duket ky monument në 14 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Sikur çdo vit në prag të festës së Pavarësisë së Kosovës, monumenti pritet të marrë pamje të re. Këtë herë, Ismaili ka paralajmëruar...
Lajme

Politika po “dëmton” lirinë e mediave në Kosovë

Marrëdhëniet e përkeqësuara ndërmjet mediave dhe institucioneve në Kosovë do të ndikojnë në renditjen e Kosovës në raportet ndërkombëtare për lirinë e shtypit, thotë Rikardo Gutierrez, sekretar i përgjithshëm i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve. Sipas tij, politikanët, që në vazhdimësi shajnë ose ofendojnë media, tentojnë të ndalojnë qasjen e publikut...
Lajme

Reperi kosovar që u dëbua dy herë nga Zvicra

Besijan Kacorraj prej 20 vitesh përcillet nga “SRF”. Rezultat i kësaj është një dokumentar mbresëlënës që u transmetua mbrëmë, të enjten 37-vjeçari Besijan Kacorraj i njohur si reperi Besko ka mbajtur burg disa herë në Zvicër. Njëherë, në vitin 2016, përkundër një presioni medial, ai qe dëbuar në Kosovë. Pastaj,...
Lajme

Kurti falënderon Gjermaninë për njohjen e patentë shoferëve

Kryeministri Albin Kurti ka falënderuar shtetin gjerman, pasi sot Këshilli Federal miratoi kërkesën për njohje të patentë shoferëve nga Kosova në të gjithë territorin gjerman. “Lajm i mirë për qytetarët tanë në Gjermani. Sot Këshilli Federal Gjerman votoi pro njohjes së patentë shoferëve kosovarë, duke treguar besimin e tij të...
Lajme

Mallrat në bujqësi me rritje të çmimit për 25 %

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të inputeve në bujqësi për tremujorin e katërt të vitit 2021, ku theksohet se mallrat dhe shërbimet aktualisht të konsumuara në bujqësi kishin rritje për 25.3%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2020. ASK thotë se ka bërë...
Tech

Dy aplikacionet që “shkatërrojnë” baterinë e telefonit tuaj

Rrjetet sociale janë kthyer në një aset të domosdoshëm të përditshmërisë së njerëzve. Instagram, Facebook, TikTok dhe shumë aplikacione të tjera janë ato që identifikohemi herë pas here për të kontrolluar njoftimet tona. Por ashtu siç e dimë, aplikacionet e shumta në telefon mund të ndikojnë tek jetëgjatësia e baterisë...
1 2 3 4
Page 1 of 4