archive26 Janar, 2022 - 14:35

Lajme

Vdes veterani i UÇK-së

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë ish luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gashi nga Kijeva e Malishevës. Lajmin e kanë dhënë bashkëluftëtarët e tij përmes postimeve në rrjetin social Facebook. I ndjeri ishte pjesëtar i Brigadës 122 “Imer Krasniqi”....
Lajme

A do të ndryshohen masat anti-COVID, flet Kurti

Kryeministri Albin Kurti s’ka dhënë sinjale se do të shqyrtohen masat e Ministrisë së Shëndetësisë kundër pandemisë në mbledhjen e qeverisë, shkruan Gazeta Metro. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në këtë mbledhje ka folur për situatën me virus në vend, duke thënë se masat janë vendosur për t’u ruajtuar nga...
Lajme

Kryeministri Kurti emëron veten në këtë pozitë

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë Kryeministri Albin Kurti, e ka vendosur veten si kryesues të Komisionit Ekzekutiv për Zhvillimin e Sistemit të Arsimit dhe Aftësimit Profesional, shkruan Gazeta Metro. Kryeminsitri Kurti, propozoi që ai ta kryesojë përbërjen e komisionit derisa në të njëjtën përbërje propozoi emërimin e katër ministrave...
Lajme

PSD-ja e bën Qeverinë “zyrë të KEDS-it”

Partia Socialdemokrate ka mbajtur sot një aktivitet protestues në objektin e Qeverisë së Kosovës, duke i vendosur një baner të KEDS-it në hyrje të kësaj zyre. Sipas Nol Nushit nga kjo parti, Qeveria i është nënshtruar totalisht një kompanie private siç është KEDS-i. Ai u ankua edhe për sjelljen e...
Lajme

Arrestohet zyrtari i kompanisë së njohur, sulmoj menaxherin e tij

Policia e Kosovës ka arrestuar një zyrtar të kompanisë “Trainkos”, pasi i njëjti dyshohet se ka sulmuar menaxherin e tij, shkruan Gazeta Sinjali. Sinjali merr vesh se menaxheri dyshohet se u sulmuar rreth orës 12:50, derisa ishte në vendin e punës. Menaxheri që u sulmua nga zyrtari i kësaj ndërmarrje...
Lajme

Punonjësve shëndetësorë u vazhdohet paga shtesë prej 10% deri në qershor

Pika e nëntë në mbledhjen e Qeverisë i takoi propozim vendimit për pagesën shtesë të 10% të pagës bazë për punonjësit shëndetësor të sektorit publik, profesionistët shëndetësor dhe stafit mbështetës për periudhën janar-qershor 2022, shkruan IndeksOnline. Ministri Hekuran Murati tha se ky vendim bën vazhdimin e shtesës që është miratuar...
Lajme

Ja ku do të merren paratë për subvencionimin e rrymës

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se 75 milionë eurot për subvencionim të energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset do të merret nga hapësirat (kontigjenca) që i kanë lënë në hartimin e buxhetit për vitit 2022. Në një konferencë për medie, pas mbledhjes së qeverisë, Murati...
Lajme

“Albin rrenci, Albin mashtruesi”, protestuesit të indinjuar me Kurtin

Asnjë cent ma shumë”, “S’paguaj edhe për veriun”, “Albin rrenci”,”Albin mashtruesi”, dëgjoheshin këta zëra në sheshin “Zahir Pajaziti” në kryeqytet, shkruan IndeksOnline. Protestuesë të shumtë dolën sot në protestë për të kundështuar shtrenjtimin e energjisë elektrike. Protestuesit e cilësuan kryeministrin Albin Kurti gënjeshtar dhe mashtrues për shkak të ndryshimit të...
Lajme

Qeveria edhe këtë vit do t’ua paguaj mërgimtarëve polisat kufitare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim-vendimin e Ministrisë së Financave për subvencionimin e policës kuftare për bashkëatdhetarët edhe për vitin 2022. Ministri i Financave, Hekuran Murati tha se mbulimi i policës kufitare do të vlejë deri më 31 dhjetor 2022 deri në gjetjen e një zgjidhje përfundimtare, raporton Gazeta Express....
1 2 3 4
Page 3 of 4